To także sport


       

Nieco mniej widowiskowym sportem są szachy.
Startują w nim uczniowie o umysłach ścisłych, wyróżniający się logicznym myśleniem i niemała cierpliwością.
W grudniu odbywają się Mikołajkowe Szkolne Zawody Szachowe, startuje w nich około 50 osób. Od 2004r. szkoła jest współorganizatorem Międzynarodowego Turnieju Szachowego Szkół Ponadgimnazjalnych o Puchar ,,Wieży Piastowskiej”. Startują w nim najlepsi szachiści min. z Jastrzębia –Zdroju, szkół ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego oraz szkół z Czech: Gimnazjum w Orłowej i Bogumiła oraz Polskiego Gimnazjum z Czeskiego Cieszyna. W roku 2008 odbył się V turniej, w którym nasi reprezentanci w składzie: Monika Cieślar, Piotr Gruszczyk i Krzysztof Mroczek zdobywają miejsce.
Na wielkie wyróżnienie zasługuje Monika Cieślar , czołowa szachistka Podbeskidzia. Godnie reprezentuje szkołę w regionie, nawet w kraju. W Podbeskidzkiej Szkolnej Lidze Szachowej szkół ponadgimnazjalnychw kwietniu 2008r.zdobywa I miejsce. W grupie dziewcząt do lat 17 podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Juniorów 2008 w Ustroniu Jaszowcu sięga po najwyższe laury i zdobywa miejsce I. Monika Cieślar podczas Mistrzostw Polski Lublin 2008 w poszczególnych kategoriach plasuje się na miejscu VII, XV i XIX. W kolejnej edycji Podbeskidzkiej Szkolnej Ligii Szachowej w roku szkolnym 2008/2009 w kategorii dziewcząt potwierdzając swoją klasę, drużynowo zaś z Piotrem Gaszczykiem zajmują II miejsce. W klasyfikacji indywidualnej na Mistrzostwach Polski w 2009 r. mieści się w pierwszej dziesiątce i zajmuje IX miejsce. Jest to największy uczennicy ,,Kopera” sukces w tej dziedzinie sportu.
Jak widać nie trzeba mieć super wysportowanej sylwetki, biegać po stadionie czy rzucać piłką do kosza by osiągać sukcesy sportowe. W zależności od charakteru, temperamentu i indywidualnych możliwości i potrzeb można uczestniczyć w kulturze fizycznej.

Projekt: mgr Tadeusz Gajdzica e-mail:tadeusz.gajdzica@poczta.internetdsl.pl