Wybieram wybory

 

26 lutego br., w samo południe, 18. uczniów naszej szkoły wzięło udział w eliminacjach III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”. Konkurs, organizowany przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze, jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego - propagowania idei udziału w wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym.

Każdy uczestnik musiał rozwiązać test jednokrotnego wyboru, w którym znalazły się pytania przygotowane w oparciu o obowiązującą obecnie ordynację wyborczą. W tym samych czasie eliminacje odbyły się we wszystkich szkołach w naszym kraju, które zgłosiły się do konkursu.

Z nieoficjalnych informacji wiemy, że w naszej szkole uczestniczyła największa liczba uczniów wśród cieszyńskich szkół średnich. Ta edycja konkursu jest o tyle ważna, że przypada w roku wyborczym: w maju odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, a jesienią do Sejmu i Senatu RP. Wielu uczniów naszej szkoły będzie mogła już skorzystać ze swojego czynnego prawa wyborczego i zagłosować.

Wszyscy uczestnicy czekają do dzień 14 marca br., gdy na stronie internetowej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego ogłoszone zostaną wyniki etapu szkolnego.