43-400 Cieszyn, Plac Wolności 7b +48 33 85 211 32
baner
baner
baner
baner
 
Poszli „Śladem Bohaterów # Cieszyn 1918”.
W piątek, 26 października br., w Cieszynie odbyła się Gra Miejska upamiętniająca wydarzenia z 1918 r. w nadolziańskim grodzie: przewrót wojskowy, powstanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego i obalenie rządów austriackich. Organizatorami tej niecodziennej lekcji historii były: cieszyński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Macierz Ziemi Cieszyńskiej.
W grze uczestniczyło dziewięć zespołów z cieszyńskich szkół ponadgimnazjalnych. „Kopera” reprezentowała drużyna złożona z uczniów klasy II c, w składzie: Jakub Bielesz, Łukasz Juraszek, Kacper Kohut, Paweł Kurzeja i Miłosz Suszka pod opieką Pana Grzegorza Księżyca.
Uczniowie wcielili się w postaci uczniów Gimnazjum Polskiego w Cieszynie, którzy byli świadkami i uczestnikami tych historycznych wydarzeń z października i listopada 1918 r. Uczestnicy otrzymali plan Cieszyna z nazwami ulic i placów sprzed stu lat, opisanych w języku niemieckim. W jedenastu odwiedzonych przez nich punktach związanych z tamtymi wydarzeniami czekali bohaterowie wydarzeń z 1918 r., którzy sprawdzali wiedzę i umiejętności uczestników gry. Były wśród nich osoby znane z podręczników historii, takie jak Zofia Kirkor-Kiedroniowa, Tadeusz Reger, Feliks Hajduk czy Gustaw Morcinek. Ten ostatni oczekiwał w budynku naszego liceum. To tutaj, 31 października 1918 r., odebrał telefonogram z Krakowa z rozkazem brygadiera Bolesława Roji, aby najstarszy rangą polski oficer w cieszyńskim garnizonie przejął nad nim dowództwo. Opis tej pamiętnej nocy stał się pisarskim debiutem Morcinka. Poszczególne zespoły odwiedziły jeszcze m.in.: Dom Narodowy, Bank Spółdzielczy, Książnicę, Zamek Habsburgów na Wzgórzu Zamkowym, Muzeum Drukarstwa, siedzibę Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i budynek III LO im. Władysława Szybińskiego.
Naszych reprezentantów należy pochwalić za wiedzę, piękne wykonanie „Roty”, celne strzelanie, wytrwałość w nauce wiązania biało-czerwonej kokardy i przyswajaniu zasad musztry armii C.K. Austro-Węgier ,a także orientację w terenie i dobrą kondycję przy pokonywaniu trasy. Udział w Grze Miejskiej był dla wszystkich uczestników interesującą lekcją historii i doskonałą okazją do uczczenia jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.