Sukces w konkursie UE dla młodych naukowców

 

W niedzielę 15 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik zakończyła się edycja 30-go Konkursu Unii Europejskiej dla młodych naukowców (EUCYS 2018). Trzecią nagrodę o wartości 2000 zł otrzymał uczeń naszej szkoły - Jacek Jagosz z klasy IId. Temat jego pracy jest znany "Efektywne chłodzenie komputera z użyciem ciepła parowania cieczy".

Jacek otrzymał również dyplom zapewniający wstęp na najlepsze polskie uczelnie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i posłuchajmy co mówi sam laureat konkursu:

Obecnie entuzjasta komputerów niezależnie od tego, jak dobrze zna się na sprzęcie, może jedynie spersonalizować zestaw, ulepszyć jego wygląd, ale nie jest w stanie znacząco wpłynąć na wydajność. A co, jeśli moglibyśmy samodzielnie wykonać jeden z głównych komponentów i to lepszy niż jakikolwiek dostępny na rynku?

Mocne komputery są gorące i głośne, chłodzone na jeden z 2 podobnych i nieefektywnych sposobów. Musi być wyjście z tej sytuacji i ja jedno znalazłem. Używam wysokiego ciepła parowania wody do cichego schładzania komputera, zapewniając niespotykanie niskie temperatury. Zwiększa to wydajność, stabilność i żywotność podzespołów, daje entuzjastom ogromne możliwości podkręcania (przyśpieszania) i kosztuje mniej niż tradycyjne rozwiązania!

Po miesiącach trudnych badań, które nie zawsze kończyły się sukcesem i skonstruowaniu wielu prototypów, odkryłem najlepszy kształt. Co więcej wyprowadziłem wzór na efektywność układu, dzięki czemu można dokładnie dobrać wymiary do własnych potrzeb. Nikt wcześniej nie wykonał podobnego urządzenia, ale po zapoznaniu się z prostotą jego działania, trudno będzie zrozumieć dlaczego. Znalezienie w różnych źródłach modelu fizycznego działania obecnych rozwiązań jest bardzo trudne, natomiast prezentowana przeze mnie praca nie tylko proponuje nowe rozwiązanie, ale jednocześnie oferuje jego szczegółowy opis, wskazujący, jakie zjawiska fizyczne i w jakim stopniu mają w nim udział.

Moje chłodzenie jest niesamowite dla osób podkręcających podzespoły, świetne dla miłośników ciszy oraz łatwe i tanie do zrobienia samemu. To jedyny sposób, by w domowym zaciszu zrobić element komputerowy lepszy, niż ten proponowany przez duże firmy.