II LO Cieszyn

SREBRNA SZKOŁA
 e-dziennik
Wirtualny spacer
Dla kandydatów
Instagram
Facebook
Inspektor Danych Osobowych
PROJEKT: NOWOCZESNA EDUKACJA
Interdyscyplinarna szkoła
Patronaty naszej szkoły
DOCUMASTER
Geografia

Alpinistka na autostopie

 

W dniu 14 lutego uczniowie klas II G i III F uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie z p. Anną Borecką – podróżniczką, alpinistką, autorką książek. Spotkanie pod nazwą „ 200 szczytów świata” miało przybliżyć czytelnikom wyprawy autorki, jej pasję i wzbudzić u słuchaczy motywacje do podejmowania wyzwań i realizacji własnych marzeń.

Anna Borecka to jedyna polska alpinistka, która realizuje projekt zdobycia najwyższych szczytów we wszystkich państwach na świecie, w dodatku podróżując autostopem w pojedynkę. Większość gór zdobyła sama, a niektóre z nich – wspólnie z napotkanymi osobami lub wspinając się zespołowo. W ramach projektu „200 Szczytów Świata -– jak realizować wielki projekt małym kosztem”.” osiągnęła najwyższe wierzchołki w 46. krajach, między innymi:

- Mont Blanc (4 810 m n.p.m.) Francja, Europa,

- Demawand (5 610 m n.p.m.) Iran, Azja,

- Aconcagua (6 962 m n.p.m.) Argentyna, Ameryka Południowa,

- Jebel Toubkal (4 167 m n.p.m.) Maroko, Afryka.

Autorka opowiadała jak przygotować się do samotnej wyprawy. Jak radzić sobie z niebezpieczeństwem, jadąc autostopem w nieznane, nocując na dziko w małym namiocie lub wspinając się w pojedynkę. Opowie o życzliwych ludziach spotkanych po drodze oraz o realizacji swojej misji. Zdradzi też tajemnicę, jak tanio podróżować po świecie i jaką walutą (dostępną dla każdego) za to płacić.

Anna Borecka odwiedziła dotychczas 61 państw na pięciu kontynentach. Przejechała „na stopa” w pojedynkę ponad 62 800 km i najdalej dotarła do Chin. Podróżowała samotnie przez siedem muzułmańskich krajów, po drodze weszła m.in. na Pik Rozdzielenia (6 148 m n.p.m.) w Kirgistanie. Samotnie skakała przez szczeliny lodowe w Pamirze i Karakorum. Była świadkiem demonstracji w Teheranie i pacyfikacji Ujgurów w Zachodnich Chinach.

Jej prelekcje dostarczyła publiczności wielu wrażeń, być może także zainspirowała do realizacji własnych marzeń.