Kulturalnie w Katowicach

Rankiem 29 listopada 2017 r. dwa autokary pełne młodzieży wyjechały spod naszej szkoły do Katowic. O godzinie 10-tej weszliśmy do Muzeum Śląskiego, gdzie mogliśmy grupami lub w pojedynkę spędzić czas podziwiając wystawy, poznając sztukę, historię i dziedzictwo kulturalne naszego regionu. Każdy z nas znalazł tam coś dla siebie.

 

Następnie udaliśmy się do siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Uczestniczyliśmy w koncercie, który odbył się w ramach programu edukacyjnego z cyklu „Muzyczny blask, mrok i półcień”. Wysłuchaliśmy mrocznego fragmentu poematu symfonicznego „Tapiola” Jana Sibeliusa, pełnego blasku Koncertu fortepianowego D-dur Józefa Haydna, inspirowanej nocnymi spacerami po Londynie „Kołysanki” Andrzeja Panufnika – polskiego kompozytora mieszkającego w Anglii, który za swoje zasługi dla muzyki symfonicznej otrzymał w 1991 r. tytuł szlachecki, nadany przez królową brytyjską Elżbietę II.

Koncert zakończył się rewelacyjnym wykonaniem poematu Georga Gershwina „Amerykanin w Paryżu”. Kompozytor w mistrzowski sposób przeniósł nas w klimat francuskiej metropolii lat międzywojennych ubiegłego wieku. Gwar uliczny został podkreślony odgłosami klaksonów samochodowych, zachód słońca obrazowo nakreśliło solo skrzypcowe, a całość zwieńczyło zobrazowanie nocnego życia Paryża w klubie jazzowym poprzez dźwięki trąbki, saksofonów i instrumentów perkusyjnych. Orkiestrą dyrygowała Anna Duczmal-Mróz.