Kopernik w Annweiler

Jak co roku, grupa uczniów naszego liceum wraz z opiekunami odwiedziła partnerską szkołę Evangelisches Trifels-Gymnasium w Annweiler w Niemczech. Gospodarze przygotowali dla nas bardzo bogaty program więc tydzień w Annweiler spędziliśmy interesująco.
W poniedziałek, 11 września zwiedzaliśmy urocze miasto naszych partnerów i zostaliśmy miło przyjęci przez burmistrza w zabytkowym ratuszu.

 

Ogromne wrażenie zrobiła na nas wizyta w ruinach zamku Trifels, dokąd wybraliśmy się nazajutrz. Zamek uchodził w średniowieczu za twierdzę niemożliwą do zdobycia; pełnił też przez jakiś czas funkcję więzienia. Tutaj przetrzymywany był sam Ryszard Lwie Serce! Z wieży zamkowej rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na okolice Annweiler.

Równie pięknie było na wycieczce do Schwetzingen. Pojechaliśmy tam wśrodę 13 września. Zwiedzaliśmy barokowy pałac położony w bajkowej wręcz scenerii. Na koniec, przebrani w stroje z epoki, mogliśmy poczuć prawdziwy klimat zamierzchłych czasów tańcząc dworskie tańce w pałacowej sali.

Oczywiście nie tylko zwiedzaliśmy. Byliśmy w aquaparku, w parku linowym oraz uczestniczyliśmy w warsztatach artystycznych. W szkole wzięliśmy udział w przygotowanych dla nas lekcjach j.niemieckiego, chemii oraz... lekcji tańca. Prócz tego spędzaliśmy oczywiście dużo czasu z naszymi niemieckimi kolegami i ich rodzinami. Jak co roku, nawiązały się nowe znajomości, być może nawet przyjaźnie... I tak samo, jak co roku trudno było się rozstać i ruszyć w pwrotną podróż. Trochę zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do Cieszyna w piątek, 15 września.

Wymianę szkolną naszego liceum z niemiecką szkołą Evangelisches Trifels Gymnasium wspiera finansowo organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.