Matematyczna sesja w Katowicach

 

W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny klasy 1D i 2H wybrały się na dydaktyczną wycieczkę do Katowic. Zostaliśmy zaproszeni na XV Regionalną Sesję Matematyczną, zorganizowaną przez II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach. Tegorocznej sesji, odbywającej się pod hasłem „Matematyka rozwija wyobraźnię”, patronował Prezydent Miasta Katowice.

Impreza odbywała się w budynku Wyższej Szkoły Technicznej. W programie sesji znalazły się wykłady dwóch pracowników naukowych. Dr hab. inż. Robert Michnik, z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, opowiadał o biomechanice narządów ruchu człowieka, a dr Ewa Pośpiech, z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, odpowiadała na pytanie: „Jak matematyka może wspomagać zarządzanie?”.

Mieliśmy też okazję wysłuchać kilku referatów wygłoszonych przez uczniów (między innymi o paradoksach matematycznych, o liczbach trójkątnych i czworościennych, o równaniach diofantycznych, o własności rogu Gabriela). Było kilka przerywników muzycznych i słodki poczęstunek.