II LO Cieszyn

SREBRNA SZKOŁA
 e-dziennik
Wirtualny spacer
Dla kandydatów
Instagram
Facebook
Inspektor Danych Osobowych
PROJEKT: NOWOCZESNA EDUKACJA
Interdyscyplinarna szkoła
Patronaty naszej szkoły
DOCUMASTER
Geografia

Ciekawa lekcja

 

W tym roku szkolnym ponownie uczestniczymy w akcji „Ciekawa lekcja”, organizowanej przez Wyższą Szkołę Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, w ramach której uczniowie naszej szkoły uczestniczą w wykładach i warsztatach prowadzonych przez nauczycieli akademickich. 30 września naszą szkołę odwiedził mgr Adam Andrysek absolwent kierunku Kulturoznawstwo, doktorant w Instytucie Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego. Pan Adam współpracuje z wieloma czasopismami kulturalnymi, jest redaktorem naczelnym czasopisma „Kwadratura Koła” oraz Laureatem Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe.

Podczas dwugodzinnego spotkania klasy 1aa, 1d i 2a wysłuchały wykładów „Współczesne seriale – prosta rozrywka czy forma sztuki?” oraz „Bezpieczeństwo w sieci”.

Nie da się ukryć, że oglądanie seriali to obecnie jedna z najbardziej popularnych form spędzania wolnego czasu, nie tylko wśród młodzieży. Celem wykładu było wykształcenie w uczniach krytycznego, analityczno-interpretacyjnego spojrzenia na seriale na takich przykładach jak m.in. „Gra o tron”, „House of Cards” czy też „Breaking Bad”. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z podstawowymi elementami języka filmu oraz spojrzeć na seriale jako na formę komentarza do otaczającej ich (pop)kulturowej rzeczywistości.

Drugi wykład miał na celu uświadomienie uczniom potencjalnych zagrożeń wynikających z korzystania z popularnych usług sieciowych oraz aplikacji na smartfony. Uczniowi poznali konkretne metody i narzędzia pozwalające zwiększyć ich bezpieczeństwo podczas korzystania z cyberprzestrzeni. Dzięki wykładowi nie są nam już obce takie pojęcia jak uwierzytelnienie dwuczynnikowe, weryfikacja dwustopniowa, TouchID, aplikacje-sejfy czy też tworzenie silnych haseł.

Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie. Następne wykłady już za trzy tygodnie.