Jak co roku w Annweiler :)

 

Przez tydzień, od 08.09. do 16.09 gościliśmy jak co roku w niemieckim Trifels-Gymnasium w Annweiler w ramach wymiany międzyszkolnej. Pobyt u naszych partnerów obfitował w ciekawe wydarzenia i imprezy. Już w drodze do Annwiler odwiedziliśmy uroczy Rothenburg, gdzie podczas spaceru mogliśmy odwiedzić sklep w którym przez cały rok można kupić bożonarodzeniowe ozdoby i specjały, oraz Speyer (Spira), gdzie obejrzeliśmy największą w Europie katedrę romańską.

W malowniczo położonym Annweiler am Trifels uczestniczyliśmy w zajęciach razem z niemieckimi kolegami. Ale nie tylko. Ponieważ pogoda dopisała, nasi gospodarze wypełniali nam czas licznymi atrakcjami. Zaczęliśmy od zwiedzania miasta i wdrapania się na jedno ze wzgórz Trifels-Gruppe, gdzie podziwialiśmy średniowieczną twierdzę Trifels.

Odwiedziliśmy także stolicę landu Nadrenia Palatynat - Mainz (Moguncja). W Mainz gościliśmy m.in. w tamtejszym parlamencie oraz w muzeum Jana Gutenberga. Oczywiście nie tylko zwiedzaliśmy! Razem z niemieckimi kolegami spacerowaliśmy, kupowaliśmy pamiątki i robiliśmy zdjęcia. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy, więc tydzień w Annweiler minął błyskawicznie.

Ponieważ wspólnie spędzany czas sprzyja nawiązywaniu przyjaźni, pożegnanie nie było łatwe. Niektórzy mieli łzy w oczach.

Spędziliśmy bardzo miło czas i dziękujemy naszym niemieckim kolegom i ich rodzinom za gościnność.

Wymiana międzyszkolna II Liceum Ogólnokształcącego w Cieszynie ze szkołą Trifels Gymnasium Annweiler w Niemczech odbyła się dzięki dofinansowaniu organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.