Konkurs – Belgijskie rendez-vous

 

W środę, 13 kwietnia 2016 roku w auli naszego liceum odbył się konkurs wiedzy o Belgii frankofońskiej pt. „Belgijskie rendez-vous – moja europejska podróż po Walonii i Brukseli”. Rywalizowali w nim gimnazjaliści z województwa śląskiego. Konkurencje polegały na rozwiązaniu quizu z zakresu wiedzy ogólnej o Belgii frankofońskiej, jej geografii, były zagadki muzyczne, rozmowa z lektorką Klas Frankofońskich, Odile Bayot.

Na koniec uczestnicy konkursu prezentowali postaci i autora wybranego komiksu. Uczniowie wykazali się imponującą wiedzą i umiejętnościami językowymi. Najlepsza w rywalizacji o bardzo cenne nagrody okazała się drużyna z Gimnazjum nr 2 w Ustroniu, II miejsce przypadło drużynie z Gimnazjum nr 2 w Skoczowie, a miejsce III zajęli uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr1 w Pszczynie.

Wydarzenie uświetnił swoją obecnością pan Franck Pezza z Delegatury Rządów Walonii i Brukseli w Warszawie. W swoim przemówieniu wyraził podziw dla dokonań młodych amatorów języka francuskiego oraz podkreślił jego rosnące znaczenie na rynku pracy nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Należy dodać, że ciekawe pytania konkursowe przygotowała prowadząca konkurs pani Renata Klimek-Kowalska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Europa Języków i Kultur. Pytania z geografii (jedyna konkurencja w języku polskim) opracowała pani Aleksandra Cieślar.

Atrakcją spotkania były tradycyjne belgijskie gofry, które piekła wraz z uczniami Odile Bayot. Gratulujemy wszystkim sukcesów et souhaitons une bonne continuation!

Vive la francophonie!