Byliśmy we Lwowie

 

„Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie” - taką nazwę nosi projekt edukacyjny, którego organizatorem jest Fundacja Energia dla Europy. Jej Fundator pan Paweł Kowal, dr historii, wykładowca akademicki, wicemister spraw zagranicznych w latach 2006-2007, znawca tematyki Wschodniej był gospodarzem lwowskiego spotkania. Partnerem Strategicznym tego edukacyjnego działania jest Fundacja PZU, zaś Partnerem Medialnym dziennik „Rzeczpospolita”. Ważną częścią projektu był wyjazd szkoleniowy do Lwowa, który odbył się w dniach 1-3 kwietnia 2016 r.

W wyjeździe brało udział troje nauczycieli naszej szkoły – polonistki, panie Katarzyna Michałek i Barbara Garsztka oraz historyk, pan Dariusz Sikora. Wyjazd do Lwowa był niezwykłą okazją poznania mniej znanych szczegółów trudnej historii Polaków na Kresach w XX wieku – tej tematyce poświęcona była część historyczna szkolenia; spotkanie z pracownikami Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, w tym z Konsulem Generalnym panem Wiesławem Mazurem, przybliżyło teraźniejszość oraz pracę polskich dyplomatów.

Ogromne wrażenie na uczestnikach szkolenia zrobiły poznanie oraz rozmowy z mieszkającymi na Ukrainie młodymi ludźmi, dla których Polska jest duchową ojczyzną.

Wyjazd był także wspaniałą okazją do poznania zabytków Lwowa oraz odwiedzin w miejscach związanych z kulturą polską. Projekt edukacyjny ma swoją kontynuację, w naszej szkole odbędą się zajęcia poświęcone problematyce kultury i historii Polaków na Kresach Wschodnich oraz konkurs.

W Lwowie miejscem pobytu uczestników projektu edukacyjnego był hotel „George”, zaprojektowany przez Ferdynanda Fellnera, tego samego architekta, który był autorem projektu budynku „Kopera”!