II LO Cieszyn

SREBRNA SZKOŁA
 e-dziennik
Wirtualny spacer
Dla kandydatów
Instagram
Facebook
Inspektor Danych Osobowych
PROJEKT: NOWOCZESNA EDUKACJA
Interdyscyplinarna szkoła
Patronaty naszej szkoły
DOCUMASTER
Geografia

DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ

W najbliższym czasie (2 –11 X 2015) w Cieszynie odbędą się DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ.
Biblioteka szkolna planuje następujące wyjścia:

• 2 X (piątek) godz. 17.00 – Kościół Jezusowy w Cieszynie ,,PRZY SZABASOWYCH ŚWIECACH" - koncert muzyki żydowskiej.

Wystapią: Orkiestra Kameralna i soliści pod dyr. Jean–Claude Hauptmanna.

Wstęp wolny / koncert charytatywny / zbiórka dla Szpitala Śląskiego (Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego, Szpital Śląski w Cieszynie, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, COK)

• 5 X (poniedziałek) godz. 16.00 - Dom Narodowy w Cieszynie promocja książki Pawła Stanieczka „ARBEITSLAGER GOLLESCHAU – dzieje podobozu”.

Paweł Stanieczek – ur. w 1933 r. w Goleszowie. Absolwent krakowskiej WSP. Emerytowany pedagog. Redagował „Panoramę goleszowską” i „Goleszowski Kalendarz”. Przy Gminnym Ośrodku Kultury prowadzi Izbę Oświęcimską. Był świadkiem funkcjonowania podobozu KL Auschwitz w cementowni w Goleszowie.

• 6 X (wtorek) godz. 16.30 – Dom Narodowy w Cieszynie „WSZYSTKO CO CHCECIE WIEDZIEĆ O ŻYDACH, ALE BOICIE SIĘ ZAPYTAĆ" - wykład Aleksandry Karkowskiej-Rogińskiej połączony z warsztatem kulturowym.

Co oznacza być Żydem? Czy chodzi jedynie o religię lub pochodzenie? Jakie najważniejsze zwyczaje wiążą się z żydowską kulturą? Co wyróżnia żydowski dom i jakie święta są w nim obchodzone? Poznamy podstawowe informacje dotyczące żydowskiej tożsamości...

Aleksandra Karkowska-Rogińska – judaistka, polonistka. Wykładowca na Wydziale Nauk Humanistycznych w UKSW i Specjalista do Spraw Edukacji w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wszystkich zainteresowanych wyjściem na w/w imprezy (jedną lub kilka) proszę o kontakt w naszej bibliotece do czwartku 1 października 2015 r.