Brązowy medal Piotra Gajdzicy

 

W środku lata, od 20 do 24 lipca 2015r., w Bułgarii odbyła się 13 Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyki Matematycznej. Podczas zawodów Piotr Gajdzica, tegoroczny absolwent naszego liceum, zdobył brązowy medal. W Olimpiadzie brało udział 166 uczniów z 29 krajów całego świata. Każde państwo wystawiło jedną lub dwie drużyny liczące czworo uczestników. Uczestnicy rozwiązywali 5 zadań, które w tym roku wymagały rozszyfrowania i tłumaczenia następujących języków: Nahuatl, Arammba, Kabardian, Soundex, Wambaya i Masafo. Oczywiście znajomość tych języków nie była wymagana. Rozwiązanie problemów zawartych w zadaniach wymagało zdolności syntetycznego i analitycznego myślenia oraz formułowania i dedukcyjnego badania hipotez.

Polacy spisali się „na medal”. Dwaj uczniowie z XIV LO w Warszawie zostali nagrodzeni srebrnymi medalami, Piotr Gajdzica z II LO w Cieszynie zdobył brązowy medal, a dwie osoby (z Białegostoku i z Bydgoszczy) - wzmianki zaszczytne. W klasyfikacji medalowej Polskę wyprzedziły jedynie reprezentacje USA, Wielkiej Brytanii, Bułgarii i Ukrainy. Byliśmy również piątym krajem pod względem średniego wyniku zawodników.

Gratulujemy Piotrkowi !!!

Jesteśmy dumni z takiego sukcesu i już dziś zapraszamy na spotkanie z brązowym medalistą, które zostanie zorganizowane we wrześniu w naszej szkole.