25 lat – to jak srebrne wesele

"25 lat – to jak srebrne wesele”, tak jeden z przemawiających określił jubileusz, który w piątek 24 kwietnia 2015 uroczyście obchodzono w auli naszej szkoły, gdzie zebrali się zaproszeni goście, grono pedagogiczne naszej szkoły oraz uczniowie biorący udział w wymianie. 25 lat – tyle trwają już kontakty partnerskie między naszą szkołą, a Trifels-Gymnasium w Annweiler/ Niemcy.

 

Wszystko rozpoczęło się w czerwcu 1990 roku, kiedy niewielka grupa przedstawicieli niemieckiej szkoły zawitała w Cieszynie z propozycją nawiązania kontaktów partnerskich. Po czterodniowym pobycie, w czasie którego spotkali się z iście cieszyńską gościnnością, wyjeżdżali z wielkim żalem, ale zachwyceni ludźmi, okolicą i szkołą. I tak jest do dzisiaj – już nie tylko dorośli wyjeżdżają z żalem z Cieszyna, ale i młodzież także.

Piątkową uroczystość zaszczycił swoją obecnością Poseł do Parlamentu Europejskiego, dr Jan Olbrycht, który w tamtych latach piastował w Cieszynie funkcję burmistrza miasta i gorąco wspierał wymianę. W ciepłych słowach pogratulował nauczycielom i uczniom tego jubileuszu, ale równocześnie zwrócił uwagę na fakt, jak ważnym jest to, żeby się spotykać, rozmawiać, szanować i rozumieć nawzajem.

Kolejny zaproszony gość, Starosta Powiatu Cieszyńskiego, pan Janusz Król, złożył gratulacje na ręce pani dyrektor, mgr Reginy Rakowskiej, życząc dalszej owocnej współpracy i zaprosił gości z Niemiec do częstego odwiedzania Cieszyna, nie tylko w ramach wymiany.

Listy gratulacyjne przesłali posłowie: Aleksandra Trybuś-Cieślar, Małgorzata Pępek, Czesław Gluza, Sławomir Kowalski, którzy w tym dniu musieli pełnić swe obowiązki w Warszawie. Przybył również zastępca naczelnika Wydziału Edukacji przy Starostwie Powiatowym w Cieszynie, pan Michał Rajwa oraz emerytowani nauczyciele II LO im. Kopernika związani z wymianą: mgr Irena Dorda, mgr Joanna Gawlikowska, mgr Joanna Surzycka, mgr Kazimierz Kabiesz. Szkołę niemiecką reprezentowali zastępca dyrektora Trifels-Gymnasium Annweiler, pani Andrea Rempe oraz pan Gerhard Ruoff, były koordynator wymiany, który piastował tę funkcję przez 10 lat.

Na uroczystości nie zabrakło także „matki” i „ojca” wymiany, czyli mgr Aleksandry Żelińskiej, która prowadziła wymianę przez 21 lat oraz dyr. Alberta Schmidta, koordynatora ze strony niemieckiej przez 13 lat. W swym wystąpieniu pan Schmidt nawiązał do naszej trudnej historii i do tego, co udało się w przeciągu tych lat przezwyciężyć i zmienić. Wyraził to słowami, że „torowaliśmy drogę wielkiej polityce”. Natomiast pani Aleksandra Żelińska wspominała trudne początki – załatwianie wiz, pierwszą podróż trwającą 36 godzin, czas spędzony na granicach; coś, o czym dzisiejsza młodzież już nie ma pojęcia. Życzono również obecnym koordynatorkom wymiany, mgr Urszuli Brodzie-Gawełek, mgr Ewie Cieplik oraz mgr Magdalenie Michalik wiele sił i zapału do kontynuowania tego wspaniałego przedsięwzięcia.

Uroczystość uświetnił występ grupy tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej oraz trio wokalno-instrumentalnego z naszej szkoły w składzie: Justyna Lewandowska, Roksana Kluz oraz Filip Cieślar. Nasza wymiana nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie dofinansowanie pochodzące ze środków organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Warszawie, za co serdecznie dziękujemy!

Mottem jubileuszu mogą być słowa zmarłego właśnie w tym dniu prof. Władysława Bartoszewskiego: "Gdyby mi ktoś 60 lat temu, gdy stałem skulony na placu apelowym KL Auschwitz, powiedział, że będę miał przyjaciół Niemców, obywateli demokratycznego i zaprzyjaźnionego kraju, tobym powiedział, że to wariat.”

Autor: mgr Aleksandra Żelińska, mgr Urszula Broda-Gawełek