Konkurs matematyczny w Koperniku

 

W czwartek 22 maja 2014r. już po raz X odbył się Powiatowy Drużynowy Konkurs Matematyczny o Puchar Dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie. W konkursie udział wzięło 17 trzyosobowych drużyn z gimnazjów powiatu cieszyńskiego. Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej części uczniowie rozwiązywali indywidualnie test wielokrotnego wyboru. W drugiej - całe zespoły zmierzyły się z czterema zadaniami. Wyniki drużyny były sumą punktów zdobytych przez jej członków w pierwszej części konkursu oraz punktów zdobytych przez zespół w drugiej części.
  • I miejsce z wynikiem 239 punktów oraz Puchar Dyrektora Liceum Kopernika zdobyła drużyna z Gimnazjum nr 4 w Skoczowie w składzie: Marta Machej, Grzegorz Cieślar, Beniamin Szklorz
  • II miejsce z wynikiem 2385 punktów zdobyła drużyna z Gimnazjum Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie w składzie: Bartłomiej Szlachta, Miłosz Dyka, Wojciech Bacza.
  • III miejsce z wynikiem 231,25 punktów zdobyła drużyna z Gimnazjum w Mnichu w składzie: Adam Kubasiak, Jakub Sutor, Marek Czyż.
  • Najlepszy wynik indywidualny uzyskała Sylwia Duda z Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach, która uzyskała maksymalną ilość 60 punktów.


Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe: kalkulatory naukowe, książki oraz upominki reklamowe.
Sponsorami konkursu byli: Starostwo Powiatowe w Cieszynie oraz Stowarzyszenie Amicus Copernicus działające przy II LO im. M. Kopernika w Cieszynie. W czasie trwania konkursu wykład dla uczestników i ich opiekunów wygłosiła pani Agnieszka Paszek studentka IV roku matematyki Uniwersytetu śląskiego W Katowicach, absolwentka liceum Kopernika.
Warto podkreślić, że konkurs zorganizowany został już po raz dziesiąty. Każdego roku cieszy się wielką popularnością wśród gimnazjalistów oraz ich nauczycieli. We wszystkich edycjach udział wzięło łącznie 531 gimnazjalistów, czyli 177 zespołów. Jak co roku Konkurs przygotowały nauczycielki matematyki z Kopernika: pani Aleksandra Skowrońska oraz pani Regina Rakowska. Jednak organizacja tak dużego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez zaangażowania innych nauczycieli, młodzieży klasy pierwszej realizującej rozszerzenie z matematyki oraz dzięki środkom finansowym i nagrodom przekazywanym przez sponsorów.
Cieszy fakt, że na konkurs zgłosiło się tak wielu młodych, zdolnych matematyków. Mamy nadzieję, że konkurs ten pogłębił w nich jeszcze bardziej matematyczne pasje i talenty, które być może staną się ich atutem w przyszłości.