Lekcja języka, obyczaju i kultury regionu

 

W środę 20 marca 2013 gościliśmy w murach naszej szkoły wyjątkową osobę. To pani Kamila Ptaszyńska-Matloch – laureatka 15. edycji Konkursu Gwarowego "Po naszymu, czyli po śląsku". Konkurs, którego głównym celem jest pielęgnowanie i popularyzacja gwary śląskiej, organizowany corocznie przez panią Senator RP Marię Pańczyk oraz Radio Katowice, cieszy się od lat niezwykłą popularnością, w jury zasiadają najwybitniejsi polscy językoznawcy, a na widowni miłośnicy gwary śląskiej i całego naszego regionu.
Pani Kamila, z wykształcenia prawniczka, posługując się gwarą cieszyńską, w niezwykle barwny i zajmujący sposób opowiedziała o swojej przygodzie z Konkursem, której finałem było zdobycie przez nią w roku 2005 zaszczytnego tytułu „Wiceślązaczki Roku”, nagrody publiczności oraz wyjazd do Brukseli na zaproszenie pana dr Jana Olbrychta, Posła RP do Parlamentu Europejskiego.
Pani Kamila Ptaszyńska-Matloch podbiła serca słuchaczy swą osobowością, temperamentem, poczuciem humoru oraz, co szczególnie ważne, umiłowaniem piękna języka i obyczajów Śląska Cieszyńskiego. Pokazała nam wszystkim, na czym polega wartość gwary i tradycji. Przekonaliśmy się, że są one fascynujące i żywe. Dziękujemy!