II LO Cieszyn

SREBRNA SZKOŁA
 e-dziennik
Wirtualny spacer
Dla kandydatów
Instagram
Facebook
Inspektor Danych Osobowych
PROJEKT: NOWOCZESNA EDUKACJA
Interdyscyplinarna szkoła
Patronaty naszej szkoły
DOCUMASTER
Geografia

JAK PISAĆ KSIĄŻKI....

 

Historia nie ma nam dawać setek dat do ,,wykucia’’, ale ukazać opowieści, przy których możemy się uśmiechnąć, zrozumieć przeszłość oraz być krytycznym wobec teraźniejszości - mówił na spotkaniu z uczniami naszej szkoły dr Michael Morys-Twarowski, który zagościł w murach naszej szkoły przy okazji prezentowania swojej nowej publikacji ,,Przedmurze cywilizacji. Polska od 1000 lat na straży Europy’’.

Szkołą średnią pana doktora był ,,Osuch’’. Po maturze studiował na wydziałach prawa oraz amerykanistyki UJ. W 2013 r. doktoryzował się na wydziale historii UJ i rozpoczął swoją pracę publicystyczną. Napisał dziesiątki artykułów dla portali ,,Focus historia’’ oraz ,,Ciekawostki historyczne.pl’’, jest autorem książek naukowych i popularnonaukowych oraz współautorem monografii o Śląsku Cieszyńskim.

Dodatkowo prowadzi portal ,,Przodkowie z Cieszyna’’, gdzie można szukać swoich przodków. Dr Michael współpracuje również z Polskim Słownikiem Biograficznym. Twarowski opowiadał naszym uczniom o realiach polskiego świata literackiego. Ukazywał jak wydawanie książek historycznych w naszym kraju odbywa się z perspektywy twórcy. Liczne ciekawostki, bogate doświadczenia zawodowe oraz niezwykły dar opowiadania złożyły się na niezwykle ciekawe spotkania ze sławnym historykiem.

Na wieczornym spotkaniu w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie dr Morys- Twarowski opowiadał więcej o pracy historyka i tle historycznym wydarzeń, które opisuje w swoich bestsellerach. Zdradzał choćby konotacje między ,,Zimową opowieścią’’ Shekspira, a cieszyńskim księciem, jaki mit łączy Polaków, Węgrów i Rumunów oraz wiele wiele innych.

,,Moje książki piszę tak, żeby osoba, która interesuje się historią poznała nowe okoliczności, posiadła nowe spojrzenie na znane sobie sytuacje, a osoba niezainteresowana mogła przeczytać ciekawą opowieść jako rozrywkę intelektualną.’ ’- dodaje historyk.