18.XII.2019r. w naszej szkole odbyły się zawody w progra- mowaniu. Zwycięzcą został uczeń klasy 2D Dawid Kacza. Drugie miejsce zajeli: Magdalena Sładczyk(3D) i Maksymilian Pruski(2D) Gratulujemy!
Bieg 9 Górników - uczniowie pamiętają o ofiarach pacyfikacji Kopalni "Wujek"
W 38 rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” – 16.12.2019 r. odbyła się siódma edycja Biegu Dziewięciu Górników.
11 listopada na Uniwersytecie Śląskim w Sosnowcu odbył się VI Konkurs Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej na zorganizowany przez Koło Naukowe Rusycystów „Rosyjska Ruletka”.
16 grudnia 2019 w Katowicach odbyła się Konferencja Przydziału. Drużyna naszej szkoły znalazła się w gronie 10 najlepszych w województwie śląski. Gratulujemy!
W poniedziałek 2 grudnia, uczniowie klas 3 uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Campus France, organizacji, która promuje francuskie szkolnictwo wyższe i oferuje pomoc studentom w zorganizowaniu pobytu na studiach we Francji.
Zbliża się 38 rocznica wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji kopalni Wujek. W związku z tymi rocznicami uczniowie klasy 1C, (społeczno-prawnej) uczestniczyli w innej niż zawsze lekcji historii.
Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie gwarowym- tym razem spróbowali swoich sił w wydarzeniu organizowanym przez cieszyński Dom Narodowy.
W ramach projektu Cieszyńskie Spotkania z Kulturą. Granice. My zJaWy, Zespół Szkół im. W. Szybińskiego w Cieszynie ogłosił konkurs literacki na opowiadanie lub wiersz o tematyce związanej z szeroko pojętym motywem „granicy”.
Uczniowie naszego liceum wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Gwary, który już od ponad dziesięciu lat odbywa się w Zespole Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych w Cieszynie.
W piątek obsadziliśmy POLA NADZIEI przed naszą szkołą. Po robotach budowlanych, które mocno naruszyły ten teren, klasa 1R jeszcze raz obsadziła cebulkami skwer od strony placu Wolności, gdzie na wiosnę zrobi się żółto od żonkilowych kwiatów.
W wakacje, dwaj nasi uczniowie: Paweł Maślanka 2F i Ryszard Siedlecki 3F, przystąpili do egzaminu państwowego z języka angielskiego Cambridge English Certificate.
25 października odbył się kolejny etap VIII Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym. Etap powiatowy poprzedzony był etapem szkolnym w który wzięło udział 23 uczniów. Do etapu powiatowego zakwalifikowały się uczennice z klasy IP – Patrycja Grochowska, Anastazja Piwko i Hanna Stoszek.
Aż 9 drużyn grało w finale powiatowym Licealiady w szachach. Nasza drużyna w składzie: Szymon Marczak, Krzysztof Franek, Jan Waszut i Joanna Chraścina wygrała wszystkie mecze
Klasa 1G spędziła swój dzień integracyjny w bielskim Parku Trampolin “Go Jump”. Po intensywnym czasie aktywności fizycznej uczniowie udali się na wspólny posiłek.
Dzięki zaangażowaniu mgr Barbary Twardzik część maturzystów z naszego liceum we wtorek 25 wrześniu mogła zwiedzić niektóre zabytki Krakowa związane z polskimi poetami,literatami i malarzami z okresu modernizmu.
15 września 2019 r. w naszej szkole rozpoczął się projekt Erasmus + pod tytułem: Let`s break stereotypical thinking. Naszymi partnerami są szkoły z Włoch i Hiszpanii.
Tak, nasze liceum stało się jednym z punktów, kręconego przez czeską telewizję filmu o bardzo popularnym w tym kraju polskim kapłanie, który duszpasterzuje w Republice Czeskiej
25 kwietnia w Kurii Diecezjalnej w Bielsku Białej odbyły się eliminacje do XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Nasze uczennice dostały się do ścisłego finału tak, że Agnieszka Bolik z kl.1d (3 miejsce) zakwalifikowała się do Warszawy, a Ewelina Knopek z kl.2c zdobyła 5 miejsce.
Konkurs organizuje od dawna Stowarzyszenie "Civitas Christiana".
DUCHOWA REWOLUCJA
11 kwietnia na Lodowisku Miejskim od 8.30 do 12.30 odbyła się ewangelizacja przygotowana dla młodzieży z Cieszyna, Skoczowa i Ustronia, zakończona Mszą św. w kościele pw.św.M.Magdaleny. Gośćmi byli raper ARKADIO oraz o.Lech Dorobczyński - franciszkanin z Warszawy, całość prowadziła Szkoła Nowej Ewangelizacji ZACHEUSZ z Cieszyna.
W roku szkolnym 2018/19 odbyła się II edycja projektu ,,Łączka’’. Jest to projekt o zasięgu ogólnopolskim mający przybliżyć pamięć o ofiarach totalitaryzmów hitlerowskiego i komunistycznego, zapoznanie się z metodologią badawczą oraz popularyzację owej tematyki w środowisku szkolnym.
Grupa uczniów naszego liceum uczestniczyła w ramach projektu w pięciu spotkaniach ze specjalistami pracującymi w IPN przy poszukiwaniu ofiar totalitaryzmów, w objeździe naukowym po miejscach pamięci narodowej oraz stworzyła film zachęcający do zainteresowania się przeszłością swoich przodków, którzy często jako cisi bohaterowie odeszli w niepamięć.
Janek Palmen zajął III miejsce w regionalnym konkursie na projekt graficzny przygód Tintin'a, znanej postaci z komiksów belgijskich autorstwa Hergé. Konkurs zorganizowany został z okazji 90 rocznicy urodzin bohatera, a zorganizowało go Polskie Stowarzyszenie-Europa Języków i Kultur we współpracy z Przedstawicielstwem dyplomatycznym Walonii-Brukseli w Polsce. Gratulujemy!:)
W sobotę 23 marca w budynku wydawnictwa Augustana w Bielsku-Białej odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego "Sola Scriptura". Tematem tegorocznej edycji konkursu wiedzy biblijnej była I Księga Mojżeszowa. W finale ogólnopolskim naszą szkołę reprezentowało czterech uczniów.
W sesji marcowej, Gabrysia Grycz przystąpiła do egzaminu DELF, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego znajomość języka francuskiego. Dzisiaj przyszły oficjalne wyniki, z których może być dumna.
Gratulujemy !
Dzisiaj w Katowicach Ewelina Knopek z klasy 2C została laureatką Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku!! Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!
III m-ce drużynowo w Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym dla Justyny Świńczyk, Iwony Kiedroń z klasy III FF i Martyny Grzybek z klasy III a
28 marca 2019 r. w Międzyświeciu w Zespole Szkół Przyrodniczo- Technicznych odbyły się XX jubileuszowe eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Z wielką przyjemnością informujemy, że uczeń naszej szkoły Kacper Karetta z klasy politechnicznej 3D został finalistą ogólnopolskiej Olimpiady o „Diamentowy Indeks AGH" z matematyki. Zawody finałowe odbędą się 24 marca w Krakowie. Gratulujemy i trzymamy kciuki za finał.
26 lutego br., w samo południe, 18. uczniów naszej szkoły wzięło udział w eliminacjach III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”. Konkurs, organizowany przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze, jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego - propagowania idei udziału w wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym.
Tak, nie chce się wierzyć, ta suma przerosła nasze najśmielsze oczekiwania (zarówno wolontariuszy Hospicjum, jak i organizatorów Koncertu), bo w tym roku udało się zebrać, bagatela:30,674.50zł. Jesteśmy pod wrażeniem, gdyż nikt się chyba nie spodziewał, że uda nam się taki wyczyn :)) na XXI Koncercie Walentynkowym. Było jak zwykle wesoło,romantycznie,poważnie,szybko,dowcipnie i .... SŁODKO! A jakże, w końcu bufet obfitował w słodkie pączki i muffinki, w galaretki, drożdżówki, ale także w tradycyjne, cieszyńskie kanapki.
W styczniu 2019 r. został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Literacki TAK Czytam, na najlepszą recenzję książki, w którym wzięły udział uczennice z klasy 1C. Klaudia Wyroba oraz Julia Czakon przygotowywały się do konkursu pod opieką polonistki Anny Waszut i zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami książkowymi. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do rozmowy o czytanych książkach, dzielenia się opiniami i dyskutowania o literaturze.
Alfik Matematyczny to popularny ogólnopolski konkurs matematyczny. Jest wykorzystywany jako instrument motywujący uczniów do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Pozwala diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów, jak również odkrywać ich uzdolnienia i talenty matematyczne.
W tym roku szkolnym odbyła się już XXIV edycja konkursu i tradycyjnie wzięła w nim udział grupa uczniów z naszej szkoły. Jan Waszut - uczeń klasy drugiej o rozszerzeniu biologiczno-chemicznym - zajął pierwsze miejsce w województwie i zarazem czwarte miejsce w Polsce w swojej kategorii wiekowej.
Bardzo dobry wynik w konkursie osiągnęli Ryszard Siedlecki z klasy 2F oraz Kacper Karetta i Michał Sutor z klasy 3D, a wynikiem dobrym mogą pochwalić się Igor Dziadek z 2D oraz Maksymilian Pruski z 1D.
Reprezentantom gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych.
Marcelina Jendrysik, uczennica kl 2B została w ubiegły piątek (25.01.2019) laureatką XII Konkursu Języka Niemieckiego organizowanego przez Instytut Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Po części ustnej konkursu Marcelina znalazła się wśród dziesięciu najlepszych licealistów, na których czekają miejsca na filologii germańskiej PWSZ. Wojciech Pietraszko (kl 2C) został finalistą tego konkursu. Finalistami XII Konkursu Języka Angielskiego organizowanego przez tę samą uczelnię są natomiast Jakub Kuchejda z kl 3B oraz Bartosz Biernacki z kl 3F.
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza,
że II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika
w Cieszynie
jest wśród najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych
PERSPEKTYWY 2020
i przysługuje mu tytuł:"Srebrna Szkoła 2020"
W dniach 20 i 21 listopada w Domu Narodowym w Cieszynie odbyły się eliminacje do XV konkursu gwar ,,Po Cieszyńsku, po obu stronach Olzy". Naszą szkołę reprezentowały Katarzyna Dorighi z klasy 3a i Zuzanna Kilian z klasy 1c. Z ponad 190 uczestników Zuzanna otrzymała wyróżnienie. Dziewczynom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.