Aktualności:   Reforma edukacji   100-lecie niepodległości Polski   LIST MEN   IMiGW

dni
godzin
minut
sekund

Fotograficznie i filmowo…

...minął grupie uczniów naszej szkoły czwartek 15 listopada. Klasa 2c oraz inni zainteresowani uczniowie odwiedzili Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi.

Otrzęsiny, 2018

W piątek (26 października), odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. Nasi drodzy uczniowie musieli sprostać wielu konkurencjom, które nie raz ich zaskoczyły, ale i rozbawiły niekiedy nawet do łez. Oraz pokazać swoje zdolności aktorskie i taneczne przed wymagającym jury, w którego składzie zasiedli : pani Izabela Żwak, pani Bożena Michalik, pani Małgorzata Kusz, Rafał Krzyżanek oraz Zosia Pilch. Każda z klas dała z siebie wszystko, żeby wygrać upragnione nagrody.


Międzyszkolny Konkurs Gwarowy

Dnia 9 listopada 2018r w ZSEG w Cieszynie odbył się "Międzyszkolny Konkurs Gwarowy". W śród wielu uczestników naszą szkołę reprezentowały: Katarzyna Dorighi z klasy 3a oraz Zuzanna Kilian z klasy 1c, która zajęła 3 miejsce. Uczniowie ZSEG przygotowali poczęstunek i umilili czas występem kabaretowym i tanecznym. Dziewczynom życzymy dalszych sukcesów zwłaszcza w najbliższym konkursie gwarowym "Po obu stronach Olzy".


Powiatowe pływanie

W ubiegłą środę 7 października 2018r odbyły się na basenie w Skoczowie powiatowe zawody pływackie. Nasze dziewczęta powtórzyły ubiegłoroczny sukces zajęły pierwsze miejsce i awansowały do zawodów rejonowych. Chłopcy walczyli jak tylko mogli, ale niestety musieli uznać wyższość rywali. Zajęli trudne, bo czwarte miejsce w zawodach.


Świętujemy Narodowe Święto Niepodległości

W piątek 9 listopada społeczność naszej szkoły świętowała 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystą akademię rozpoczęło wykonanie przez szkolny chór męski dwu historycznych pieśni: „Roty” oraz „Marszu Pierwszej Brygady”. O godzinie 11.11 zgromadzeni w auli odśpiewali hymn Polski.


6 miejsce w województwie Śląskim!

Nasi szachiści zajęli 6 miejsce w finale Wojewódzkiej Licealiady, który odbył się w Częstochowie. Przy odrobinie szczęścia mógł być medal, ale w ostatniej 7 turze gospodarze z Częstochowy okazali się niegościnni i wygrali to spotkanie. 1 miejsce zajęła drużyna z ZST w Rybniku, przed I LO w Wodzisławiu. Poziom turnieju był bardzo wyrównany o czym świadczy nasza wygrana z brązowymi medalistami z V LO w Gliwicach. Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Szymon Marczak, Krzysztof Franek, Jan Waszut i Joanna Chraścina (kolejność wg zajmowanych szachownic).


Polska Niepodległość w oczach młodzieży

7 listopada 2018 r. o godz. 13:00 w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste zakończenie III edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego „Polska niepodległość w oczach młodzieży”, w którym wzięło udział 65 uczniów z 11 szkół ponadgimnazjalnych. Profesjonalne Jury pod przewodnictwem dra hab. Jarosława Skutnika wyłoniło zwycięzców.


Zapomniany generał…

O gen. Tadeuszu Jordanie Rozwadowskim, jednym z największych wodzów w historii Polski opowiadał dr Marek Łukasik - pracownik Katowickiego IPN. Niewielu z nas wiedziało, że gen. Rozwadowski to jeden z pięciu Polaków, który za zasługi w trakcie kampanii 1914 roku otrzymał najwyższe odznaczenie austro-węgierskie, Order Marii Teresy, był twórcą obrony Warszawy w 1920 roku!

NAJLEPSI W REJONIE

Reprezentacja naszej szkoły wygrała rejonowe zawody szachowe, które odbyły się w Łące k/Pszczyny. Drużyna, która wystąpiła w składzie : Szymon Marczak (kapitan), Krzysztof Franek, Jan Waszut oraz Joanna Chraścina zdobywając pierwsze miejsce awansowała do finału Wojewódzkiej Licealiady. Zmagania najlepszych szkolnych szachistów województwa śląskiego odbędą się 7 listopada w Częstochowie. Powodzenia!


Wycieczka górska

Wycieczka górska dla uczniów Kopera. Termin: 10 listopad 2018r (sobota). Trasa: Górki Wielkie - Zebrzydka - Łazek - Błatnia - Brenna Cetrum. Start: 9:00 (Górki Wielkie przystanek autobusowy koło ronda) Meta 14:30 (Brenna Centrum). Informacje dodatkowe u Pani Aleksandry Cieślar (nauczyciel geografii)


VI miejsce w finale województwa

Uśmiechnięte, szczęśliwe i oczywiście pełne humoru: Asia Sikora, Zuzia Legierska, Dominika Wanat, Magda Wrzeszcz, Emilka Żwak i Julka Musiał wywalczyły VI miejsce w Finale Licealiady województwa śląskiego w sztafetowych biegach przełajowych.
Drużynę wspierały rezerwowe: Nadia Krzempek i Julka Niemiec.
Gratulujemy i dziękujemy lekkoatletkom za cały sezon startowy


Poszli „Śladem Bohaterów # Cieszyn 1918”.

W piątek, 26 października br., w Cieszynie odbyła się Gra Miejska upamiętniająca wydarzenia z 1918 r. w nadolziańskim grodzie: przewrót wojskowy, powstanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego i obalenie rządów austriackich. Organizatorami tej niecodziennej lekcji historii były: cieszyński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Macierz Ziemi Cieszyńskiej.