Absolwenci naszej szkoły
Jan Szczepański
socjolog, profesor, członek PAN

    Jan Szczepański urodził się w 1913r. w Ustroniu, miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. Ukończył II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie w roku 1932. Studiował i doktoryzował się na Uniwersytecie Poznańskim. Został tam starszym asystentem u Floriana Znanieckiego. W latach 1945-1970 pracował na Uniwersytecie Łódzkim. W 1951 został profesorem tego uniwersytetu, a w latach 1952-1956 był jego rektorem.
     Sygnatariusz Listu 34 oraz listu do The Times, zawierającego stwierdzenie, że w Polsce nie było represji i dyskredytującego Radio Wolna Europa. W latach 1966-1970 był przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego (ISA). Przez wiele lat był pracownikiem, a w latach 1968-1970 także dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Zmarł 16 kwietnia 2004 w Warszawie.


Zbigniew Machej
poeta, tłumacz

    Zbigniew Machej (ur. 17 sierpnia 1958r. w Cieszynie) - poeta, tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, działacz kultury. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie w roku 1977 w klasie prof. Jana Puczka.
    Ukończył polonistykę (1982) i religioznawstwo (1987) na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracował jako nauczyciel, niezależny dziennikarz, menedżer kultury i dyplomata (wicedyrektor Instytutu Polskiego w Pradze i dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie). Obecnie pracuje jako wicedyrektor Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w Bratysławie.


Mariusz Grzegorzek
reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, grafik, realizator telewizyjny

   Prof. dr hab. Mariusz Grzegorzek - urodzony 20 stycznia 1962r. II Liceum im. M. Kopernika kończył w roku 1980 w klasie pani mgr Joanny Surzyckiej. Scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny. W latach 1980-1984 studiował historię sztuki na UJ w Krakowie. Współpracuje z telewizja, reżyserując spektakle Teatru Tv. Pracuje również w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza. W 1989r został wykładowcą w PWSFTviT w Łodzi. W 2006 otrzymał tytuł profesora sztuk filmowych, a w 2012 objął stanowisko rektora PWSFTviT. W 2016 został wybrany na drugą kadencję na to stanowisko. Wraz z żoną realizuje w telewizji program poświęcony różnym problemom życia współczesnego człowieka.
    Został laureatem Nagrody im. Munka. Na festiwalu w Wenecji wyróżniono go za "Rozmowę z człowiekiem z szafy", a w Aleksandrii ten sam film uznano za najlepszy debiut reżyserski. Artystę nagrodzono Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".


Marek Czyż
dziennikarz, prezenter telewizyjnych programów informacyjnych

   Marek Czyż urodził się 25 marca 1968r. Absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie w roku 1987 w klasie prof. Antoniego Macury. Po zdanej maturze naukę kontynuował na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracę dziennikarza rozpoczął w Radiu Top, w pierwszej prywatnej rozgłośni w Katowicach. W pierwszym okresie swojej kariery prowadzi między innymi: Monitor Wiadomości i Gość Jedynki w TVP1, programy publicystyczne w TVP3 i Aktualności w TVP Katowice. W TVP pracował także jako reporter. W latach 2009-2011 w stacji telewizyjnej TVS prowadził Silesia Informacje, a także programy Kiosk i Gość TVS. Od 30 września 2009 do 2011 był jednocześnie dyrektorem programowym stacji. Od 2011 pracuje w TVP Info jako prowadzący programów Forum, Poranek Info, oraz Minęła dwudziesta.
    Od 18 maja 2014 w TVP Info co tydzień gości bohaterów najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia w programie publicystycznym BEZ RETUSZU. Zadaje trudne pytania, chce poznać opinie na temat kluczowych spraw dla Polski, Europy i Świata.


Patrycja Tomaszczyk-Kindla
prezenterka telewizyjna

   Urodziła się 28 września 1978 roku. Uczęszczała do II Liceum im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie do klasy "A", której wychowawczynią była pani mgr Barbara Budzińska. Studiowała na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach produkcję telewizyjną i filmową. Współpracowała z oddziałem TVP3 jako dziennikarka, a także redagowała i prowadziła programy w TVN Gra, TVN 7 i TVN. W czerwcu 2008 roku rozpoczęła pracę w TVS, gdzie pracuje do dziś, prowadząc autorskie programy: "Parada szlagierów", "Mały koncert życzeń" oraz "Misja zdrowie". To jedna z popularniejszych prezenterek telewizyjnych na Śląsku! Występowała również gościnnie w serialu "Święta wojna", grając wnuczkę Ewę.
    Prywatnie jest mamą kilkuletniego synka i żoną znanego wokalisty i kompozytora Marcina Kindli, który stworzył m.in. piosenkę z Piotrem Kupichą "Więcej jeśli się da", znana z serialu "Rodzinka.pl". Pani Patrycja to kolejna postać, która w sposób idealny reprezentuje naszą szkołę.


Robert Koszucki
aktor filmowy i teatralny

   Urodził się 18 lipca 1977r. w Krakowie. W 1996 wraz z bratem bliźniakiem- Konradem- kończyli Kopera, gdzie uczęszczali do klasy pani mgr Danuty Dudy. W 2001 zakończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Możemy go oglądać m.in. w serialu "Czas honoru", "Na dobre i na złe", "Na krawędzi" czy "Pierwsza miłość".
    W 1998 roku poprowadził Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Cieszynie, wówczas zrozumiał, że scena to jego żywioł. Rzucił studia na AWF-ie i postanowił zostać aktorem, co nie ucieszyło jego rodziców. Mówi, że dzięki różnym rolom może się cały czas doskonalić.


Maciej Olbrycht
twórca teledysków, reżyser filmowy

   Maciej Mikołaj Olbrycht (ur. 1979, zm. 17 października 2006r. w Warszawie) - polski twórca teledysków, reżyser filmowy, syn europosła Jana Olbrychta. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Cieszynie w roku 1998 w klasie pani mgr Aleksandry Żelińskiej. Później studiował filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserię na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował w Warszawie jako reżyser, scenarzysta i montażysta w Canal Plus.
    Wyreżyserował trzy filmy krótkometrażowe - "Rano" (2003, wyświetlany na kilku festiwalach) "Dziewczyny" (2004, wyświetlany na 5. Festiwalu Era Nowe Horyzonty) i "Maks i Filip" (2005). Za film "Nowe legendy miejskie" otrzymał nagrodę na Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych. Uznawany za jednego z najlepszych reżyserów teledysków.


Mateusz Ligocki
snowboardzista

   Mateusz Ligocki urodził się 18 czerwca 1982 roku w Cieszynie. Jest absolwentem II LO. im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie. Aktualnie jest zawodnikiem klubu sportowego AZ AWF Katowice. Już jako młody chłopak, Mateusz odnosił sukcesy w zjazdach, jednak swój debiut zaliczył w Pucharze Świata 15 lat temu - dokładnie 11.03.1999r. w Olang we Włoszech. Później piął się coraz wyżej. 28.11.1999r. zdobył swoje pierwsze punkty w PS w Tigres, a już 17.09.2004r. zajął 2. miejsce w snowboardcrossie w Valle Nevado. Jednak jego największym osiągnięciem okazało się zakwalifikowanie do Igrzysk Olimpijskich w Vancouver (2010), gdzie godnie reprezentował Polskę. Uplasował się na 29 pozycji.
    Pomimo zagranicznych konkursów i coraz prężniej rozwijającej się kariery nie zapomniał o swoim rodzimym kraju. 30.01.2005 r. wziął udział w snowboardcrossie w Ustroniu, gdzie wygrał te zawody. Warto zaznaczyć, że jest jedynym Polakiem, który dostąpił zaszczytu rywalizowania w największych i najbardziej prestiżowych zawodach sportów akcji na świecie - WINTER X GAMES. Mateusz wciąż się rozwija i pnie po szczeblach kariery. Jesteśmy bardzo dumni z takiego wychowanka jak on, a jemu samemu życzymy dalszych sukcesów.