POLSKA NIEPODLEGŁOŚĆ W OCZACH MŁODZIEŻY

7 listopada 2018 r. o godz. 13:00 w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste zakończenie III edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego „Polska niepodległość w oczach młodzieży”, w którym wzięło udział 65 uczniów z 11 szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu. Profesjonalne Jury pod przewodnictwem dra hab. Jarosława Skutnika wyłoniło zwycięzców.
Naszą szkołę reprezentowali: Bartłomiej Kucięba, Klaudia Kreis, Julia Bylok, Justyna Cyrzyk, Krzysztof Londzin, Marta Cieślar, Julia Śleziak, Zuzanna Kilian, Klaudia Wyroba, Patrycja Hanslik oraz Marcelina Hanzel. Bartek uzyskał II miejsce, a Julia, Justyna, Klaudia oraz Krzysztof – wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy!
Uroczystość wręczenia nagród, wyróżnień oraz dyplomów uświetnił program słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły, konferansjerkę poprowadzili: Karolina Kobielusz wraz z Bartoszem Korczem.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację naszego przedsięwzięcia.
Wystawę prac można oglądać do końca listopada w auli naszej szkoły.

Czytaj więcej
KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

Jak co roku zapraszamy nauczycieli oraz uczniów do biblioteki szkolnej na Kiermasz Taniej Książki, który organizujemy w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Można nabyć w atrakcyjnych cenach literaturę młodzieżową, opracowania lektur, poradniki kulinarne oraz książki edukacyjne.
Z kiermaszu można skorzystać do 26 października 2018 r.
POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY - III EDYCJA

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu plastycznego. Tym razem tematem jest "Polska niepodległość w oczach młodzieży".
Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną samodzielnie wykonaną pracę.
Należy przedstawić własną interpretację niepodległej Polski w jednej z trzech kategorii:
- pracy plastycznej w dowolnej technice
- pracy graficznej
- plakatu
Prace mają być wykonane w formacie co najmniej A3 oraz mogą być inspirowane tekstem literackim (poezją lub prozą).
Do pracy plastycznej inspirowanej tekstem literackim należy dołączyć opis.
Czas trwania konkursu: od 11 czerwca 2018 r. do 19 października 2018 r.
Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularz zgłoszenia znajdziecie
w naszej bibliotece.
NARODOWE CZYTANIE

W sobotę 8 września 2018 r. aktywnie uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, która została zainicjowana kilka lat temu przez Prezydenta RP, a w Cieszynie jej organizacją zajmuje się Biblioteka Miejska.
Happening polega na głośnym czytaniu dzieł polskich mistrzów literatury. W tym roku czytaliśmy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.
Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury.
W trakcie spotkania wysłuchaliśmy również bardzo ciekawej prelekcji historyka i działacza społecznego, pana Mariusza Makowskiego, na temat historii głównej cieszyńskiej ulicy, pt.:"Niepodległa na Głębokiej".

Czytaj więcej
KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW

Witamy naszych czytelników po wakacjach.
Informujemy, że kiermasz używanych podręczników odbędzie się w dniach 6, 7 i 10 września 2018 r. po 6 lekcji, tj. 13.10 - 15.00 w auli.

Zapraszamy również do korzystania z bogatych zbiorów biblioteki szkolnej oraz przypominamy, że 14 września 2018 r. upływa termin zwrotu książek wypożyczonych na wakacje.
WAKACJE CORAZ BLIŻEJ

Przypominamy wszystkim czytelnikom naszej biblioteki o konieczności zwrotu wypożyczonych książek do środy 13 czerwca 2018 r.
W dniach 19-21 czerwca 2018 r. będzie można wypożyczyć KSIĄŻKI NA WAKACJE. Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów. Zachęcamy również do przeglądania katalogu internetowego biblioteki i rezerwowanie wybranych książek on-line.
JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM…

Z hasłem "W naszym cieszyńskim Koperze czytamy książki w super atmosferze" ponad 60 osób z naszej szkoły wybrało się 8 czerwca ok. godz. dziesiątej do Parku Pokoju, aby w otoczeniu przyrody zagłębić się w miłej lekturze wybranej przez siebie książki. Tym samym po raz trzeci przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji, organizowanej przez Redakcję „Biblioteki w szkole” pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”.
Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa wśród młodzieży, spędzenie czasu z ulubioną książką, a przy okazji bicie rekordu w liczbie uczniów czytających w jednym momencie

Czytaj więcej
KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW

Po raz pierwszy biblioteka szkolna zorganizowała kiermasz podręczników w maju (21-22 maja), podczas którego abiturienci mieli możliwość sprzedaży podręczników kolegom i koleżankom
z młodszych klas.
Przypominamy, że główny kiermasz podręczników odbędzie się na początku września 2018 r.
WIOSENNE SPOTKANIE Z POEZJĄ

Czwartkowe popołudnie 26 kwietnia 2018 r. uczniowie z klasy 1B oraz 1C spędzili w bibliotece szkolnej na spotkaniu autorskim z panią Cecylią Suszką - wspaniałą poetką, która prezentowała swoje wiersze. Spotkanie dostarczyło wszystkim wielu wzruszeń, gdyż pani Cecylia w mistrzowski sposób posługuje się słowem. Na co dzień jest nauczycielką języka polskiego w Istebnej, doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa.
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z jej twórczością, gdyż tomik jej poezji "Kolory miłości" został przekazany w darze naszej bibliotece.

Czytaj więcej
BIBLIOTEKA - DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA

W środę 25 kwietnia 2018 r. ok. 150 gimnazjalistów odwiedziło naszą bibliotekę w ramach Otwartego Dnia Szkoły. Młodzież mogła obejrzeć wystawę prac plastycznych naszych uczniów, wystawę najcenniejszych woluminów znajdujących się
w zbiorach biblioteki oraz zapoznać się z bogatym księgozbiorem dostępnym dla czytelników.
MATURZYSTO – ZOSTAW SWÓJ ŚLAD

Kwiecień, to ostatni miesiąc nauki dla uczniów klas trzecich. Wzorem lat ubiegłych zwracamy się
z prośbą do maturzystów o przekazanie w darze
dla naszej biblioteki ciekawych książek. Zachęcamy do wpisywania dedykacji, aby pozostał ślad dla kolejnych czytelników.

Przypominamy również o konieczności zwrotu książek wypożyczonych
z naszej biblioteki do 18 kwietnia 2018 r.
AKTYWNE POWITANIE WIOSNY

Uczennice z kółka artystycznego, działającego pod opieką pani Bożeny Michalik w naszej bibliotece, powitały wiosnę bardzo aktywnie. W piątek 23 marca wybrały się do VIP Bowling w Cieszynie na kręgle. Wspólne wyjście z opiekunką koła było okazją do lepszego poznania się i fajnej zabawy. Chociaż dla większości dziewczyn była to pierwsza styczność z bowlingiem, szybko opanowały zasady gry, poradziły sobie tak samo dobrze jak z wykonywaniem ozdób świątecznych.
Przyjemność z gry i smaczna pizza sprawiły, że dzień zakończył się bardzo pozytywnie.

Czytaj więcej
PASJE NASZYCH UCZNIÓW - POSTCROSSING

Ania Hatlas z klasy 3B to dziewczyna realizująca swoją pasję, którą jest postcrossing, czyli nawiązywanie kontaktu z ludźmi z całego świata poprzez przesyłanie pocztówek.
Uczniowie klas językowych, którzy wzięli udział w spotkaniu 20 marca 2018 r. w bibliotece szkolnej mogli usłyszeć bardzo ciekawe historie związane z każdą pocztówką, którą Ania ma w swojej kolekcji. W ciągu trzech lat Ania zgromadziła wiele widokówek z wszystkich kontynentów, z ok. 40 różnych krajów, takich jak Chiny, Etiopia, Meksyk, Australia, Rosja, Francja, Chile, Kanada…
Na równi z kolekcjonowaniem pocztówek, ważna dla Ani jest rzadko spotykana obecnie korespondencja listowna w różnych językach z poznanymi poprzez postcrossing osobami, poznawanie kultury oraz ciekawostek z miejsc ich zamieszkania.
Ania swoją pasją zaraziła już Marysię Kołacz oraz Natalię Wlach, które również podzieliły się swoimi doświadczeniami z obecnymi za spotkaniu „językowcami”.
Zainteresowanych odsyłamy pod adres www.postcrossing.com.

Czytaj więcej
ZAPRASZAMY NA KIERMASZ

W bibliotece szkolnej, w dniach 7 – 17 marca 2018, można nabyć w promocyjnych cenach literaturę psychologiczną, naukową, poradniki, słowniki oraz wiele innych ciekawych książek.
Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli.

Czytaj więcej
Konkurs CZYTAM - POLECAM rozstrzygnięty

24 stycznia 2018 r. zakończył się konkurs na recenzję książki "CZYTAM - POLECAM"
Przyznano następujące miejsca:
1 miejsce - Andreas Kawulok z klasy 1F za recenzję książki Suzanne Collins "Igrzyska śmierci"
2 miejsce - Anna Dorosz z klasy 3B za recenzję książki "Danshari” Hideko Yamashita
3 miejsce - Zuzanna Duraj z klasy 1A za recenzję książek "Był sobie pies" W. Bruca Camerona oraz "Hopeless" Collen Hoover.
Dziękujemy uczestnikom za udział w konkursie.
Z pracami można zapoznać się na stronie biblioteki szkolnej w zakładce "Recenzje" oraz w bibliotece szkolnej.

Czytaj więcej
WYPOŻYCZ KSIĄŻKĘ NA FERIE

Zachęcamy wszystkich uczniów do wypożyczenia ciekawej książki na ferie zimowe.
Już w środę, 24 stycznia 2018 r. w godz. 9:00 - 11:30, czekamy na Was na parterze szkoły
w ramach akcji PRZYSTANEK CZYTANIE.
Przypominamy, że w naszej bibliotece możecie znaleźć bogatą ofertę nowości wydawniczych, literaturę młodzieżową, podróżniczą, kryminały, fantastykę, reportaże, książki popularno-naukowe.
Zapraszamy :)

Czytaj więcej
CUDA ŚWIATA W KSIĄŻNICY CIESZYŃSKIEJ

18 i 19 stycznia 2018 r. kilka klas trzecich odwiedziło Książnicę Cieszyńską. Uczniowie obejrzeli wystawę pt.:"Siedem cudów świata i inne słynne budowle".
Pan Krzysztof Kleczek – pracownik Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy, w ciekawy sposób przybliżył uczniom historie budynków uznanych za "cuda świata" od starożytnej Piramidy Cheopsa po amerykańskie "drapacze chmur" z końca XIX wieku.
Na wystawie wyeksponowano księgi z okresu od XVI do XIX w., w których opublikowano graficznie najsłynniejsze obiekty architektoniczne na świecie.
POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY

Nasza biblioteka po raz drugi zorganizowała konkurs literacko-plastyczny dla szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu, którego uroczyste zakończenie odbyło się 17 stycznia 2018 r. w auli naszej szkoły.
Uczniowie zmierzyli się z tematem „Historie biblijne w oczach młodzieży”.
W konkursie wzięło udział 29 uczniów z 9 szkół naszego regionu. Młodzież upodobała sobie motywy apokaliptyczne, o stworzeniu świata, potopie, jak również z życia Jezusa Chrystusa.
Prace oceniało profesjonalne Jury w składzie: Adam Molenda, Jarosław Skutnik oraz Aleksandra Mazur-Wilk. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
Łukasz Konkol uzyskał II miejsce, Patrycja Hanslik, Marcelina Hanzel oraz Gabriela Kudłacik zajęły ex aequo III miejsce w kategorii pracy plastycznej wykonanej w dowolnej technice.
Julia Pilarczyk - II miejsce, a Justyna Cyrzyk III miejsce w kategorii pracy graficznej.
Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział
w konkursie.

Czytaj więcej
CZYTAM - POLECAM

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs dla wszystkich uczniów naszej szkoły pt. „CZYTAM – POLECAM”. Jeśli przeczytałaś/eś świetną książkę, wypożyczoną z naszej biblioteki, podziel się opinią i napisz recenzję.
Prace można przesyłać na adres mailowy: b_kopernik@poczta.internetdsl.pl do 20 stycznia 2018 r.
Regulamin konkursu :
1. Organizator konkursu:
Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna działająca przy II LO im. M. Kopernika w Cieszynie
2. Cele konkursu:
- Promowanie czytelnictwa wśród młodzieży
- Napisanie recenzji inspirowanej przeczytaną książką
- Upowszechnianie działań na rzecz poszerzania wiedzy i samodoskonalenia
3. Informacje o konkursie:
- Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów II LO im. M. Kopernika w Cieszynie
- Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie 3 prace
- Recenzowana książka musi zostać wypożyczona w bibliotece szkolnej (beletrystyka lub lit. popularno-naukowa)
- Długość pracy to min. 150 słów, ale nie więcej niż 1 strona A4
- Prace należy podpisać: imię, nazwisko, klasa, adres mailowy, tytuł i autor recenzowanej książki i przesłać na adres b_kopernik@poczta.internetdsl.pl
- Konkurs trwa do 20 stycznia 2018 r. – jest to ostateczny termin nadsyłania prac
- Prace mogą przesyłać tylko ich autorzy
- Prace niespełniające wymogów regulaminu konkursu zostaną odrzucone
- Zgłoszenie recenzji do konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na zamieszczenie tekstu na stronie szkoły z udzieleniem Organizatorowi przez Uczestnika Konkursu nieodpłatnej i bezterminowej licencji na dysponowanie tekstem przez Organizatora
4. Ocena prac i rozstrzygnięcie konkursu
Wszystkie recenzje nadesłane do Konkursu podlegają ocenie Jury powołanego przez Organizatora. Decyzje Jury są ostateczne i wiążące dla wszystkich uczestników Konkursu.
O decyzji Jury nagrodzone i wyróżnione osoby zostaną powiadomione drogą elektroniczną.
Decyzje Jury zostaną ogłoszone na stronie II LO im. M. Kopernika w Cieszynie.

Czytaj więcej
W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU

W środę 20 grudnia 2017 r. zespół wokalno- instrumentalny Unosonus w składzie: Marzena Niemczyk i Julia Bylok - śpiew oraz Julia Budzik – flet, Agnieszka Budzik – skrzypce, wziął udział w IX Powiatowym Przeglądzie Kolęd, który co roku jest organizowany w Zespole Szkół Budowlanych w Cieszynie.
Tego samego dnia, po południu, udaliśmy się do Domu Spokojnej Starości, gdzie wraz z pensjonariuszami i pracownikami domu spędziliśmy miło czas, kolędując w świątecznej atmosferze.

Czytaj więcej
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W bibliotece szkolnej odbywają się zajęcia artystyczne z rękodzieła. Podczas tych zajęć uczennice naszej szkoły wykonały kartki świąteczne, choinki, drzewka, stroiki, wianki, bombki, które zostały przygotowane na kiermasz.
Wystawa ozdób świątecznych odbyła się 7 grudnia 2017 r. na parterze szkoły. W piątek 8 grudnia podczas kiermaszu nie brakowało chętnych do zakupu pięknych ozdób, jak i do posmakowania pysznych ciast przyniesionych przez uczniów naszej szkoły.

Czytaj więcej
LEKTURY DOSTĘPNE W WIRTUALNEJ BIBLIOTECE

Zapraszamy wszystkich uczniów do korzystania
z wirtualnej biblioteki. Pod adresem: lektury.gov.pl znajdziecie kanon lektur w formie elektronicznej, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju
i Ministerstwa Cyfryzacji.

Biblioteka zawiera 32 proc. wszystkich pozycji z kanonu lektur szkolnych, zarówno tych obowiązkowych, jak i uzupełniających. Są dostępne za darmo
i dla wszystkich. Pilotaż projektu lektury.gov.pl zakończy się wraz z obecnym rokiem szkolnym 2017/2018 , a z biegiem czasu zasoby cyfrowej biblioteki będą powiększane i uzupełniane o nowe utwory.
ODWIEDZINY W DOMU SPOKOJNEJ STAROŚCI

Szkolny zespół wokalno-instrumentalny Unosonus, działający pod opieką pani Olgi Białoń, odwiedził
w poniedziałkowe popołudnie 20 listopada 2017 r. Dom Spokojnej Starości w Cieszynie.
Julia Bylok, Natalia Stoły, Marzena Niemczyk (wokal), Agnieszka Budzik (skrzypce), Julia Budzik (flet), Wiktoria Budzińska (obój), Julia Pilarczyk (kachon) wspólnie
z pensjonariuszami domu wykonały piosenki patriotyczne, m. in.: Piechota, Pierwsza Brygada, O mój rozmarynie. Starsi ludzie bardzo chętnie spędzają czas na wspólnym śpiewaniu.
Uczniowie naszej szkoły odwiedzają Dom Spokojnej Starości również w celu czytania książek. W tym roku szkolnym są to: Patrycja Gomola, Dominika Lelakowska, Agata Żesławska, Alicja Bulak, Agnieszka Stroka oraz Patrycja Czakon.
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

W środę, 8 listopada 2017 r., klasy 2B i 2G udały się do Biblioteki Miejskiej w Cieszynie na spotkanie "Ale Meksyk! Ekstremalna rowerowa przygoda"
z podróżnikiem i blogerem Zdzichem Rabendą.
Młodzież miała okazję zapoznać się m. in. ze środowiskiem naturalnym (wybuchającymi wulkanami, atakami mrówek), barwną kulturą, zwyczajami krainy Majów.
Naszym uczniom tak bardzo spodobała się relacja z samotnej podróży,
że jeszcze długo po spotkaniu zadawali Zdzichowi pytania dotyczące jego wypraw.
Więcej na temat wyżej opisanej wyprawy oraz innych zapierających dech
w piersiach przeżyć można znaleźć na blogu podróżnika „TYŚ WIDZIOŁ”
oraz na Instagramie „TAKIETAMZTRIPA”.
Spotkanie odbyło się w ramach współpracy naszej biblioteki z Biblioteką Miejską.

Czytaj więcej
HISTORIE BIBLIJNE W OCZACH MŁODZIEŻY

Zachęcamy wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów naszej szkoły do udziału w drugiej edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego szkół ponadgimnazjalnych.
W tym roku tematem konkursu jest przedstawienie dowolnej historii biblijnej w jednej z trzech kategorii:
- pracy plastycznej w dowolnej technice w formacie A3
- pracy graficznej
- w formie komiksu.

Czytaj więcej
WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH

W październiku, Miesiącu Bibliotek Szkolnych,
w czytelni została zorganizowana wystawa prac plastycznych uczniów naszej szkoły.
W tym roku swoje prace udostępnili: Marta Cieślar z 1a, Kinga Patyk z 2a, Anna Hatlas i Julia Śleziak z 2b, Marcelina Hanzel z 2c oraz Łukasz Konkol z 2g.
Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy.

Czytaj więcej
KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

W dniach 16 – 26 października 2017 r. zapraszamy do biblioteki szkolnej na KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI.
Przyjdź i znajdź książkę dla siebie lub na prezent dla bliskiej osoby.
PRZYSTANEK CZYTANIE

13 i 16 października 2017 r. na parterze szkoły,
w ramach promocji czytelnictwa, zorganizowaliśmy kolejny PRZYSTANEK CZYTANIE.
Można było zapoznać się z nowościami, które zostały zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz wypożyczyć interesującą książkę
do domu.

Czytaj więcej
KSIĄŻKA NAS ŁĄCZY

„Książka nas łączy” – to hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia biblioteki
i zapoznania się z bogatą ofertą nowych książek, zakupionych do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

W piątek 13 października 2017 r. w godz. 8:30-11:30 zagościmy na parterze szkoły w ramach promocji książki i czytelnictwa „PRZYSTANEK CZYTANIE”.

Czytaj więcej
WYBIERZ KSIĄŻKĘ

MOŻESZ MIEĆ WPŁYW NA TO, CO ZNAJDZIESZ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ!!!
Pozyskaliśmy fundusze z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, które zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych (nie mogą to być podręczniki i ćwiczenia).
Chcemy uwzględnić Wasze upodobania czytelnicze przy zakupie książek do biblioteki.
Interesuje nas, jakich książek popularno-naukowych, nowości, beletrystyki, również audiobooków brakuje Wam w naszych zbiorach.
Każdy uczeń oraz rodzic, nauczyciel, pracownik naszej szkoły może zgłosić swoje propozycje czytelnicze w bibliotece szkolnej.
ZAPRASZAMY!!!
KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW

6 i 7 września 2017 r. ( w środę i czwartek) w godz. 7:15-7:45 oraz 13:15-14:15 w auli naszej szkoły odbędzie się kiermasz używanych podręczników.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów.
WAKACYJNY PRZYSTANEK CZYTANIE

Kontynuując promocję czytelnictwa i wypożyczanie książek na wakacje, biblioteka po raz pierwszy uruchomiła na parterze szkoły "PRZYSTANEK CZYTANIE".
14 czerwca 2017 r. każda osoba wchodząca
do szkoły mogła zapoznać się z bogatą ofertą naszych nowości. Zachęciło to również wiele osób
do odwiedzenia biblioteki i wyszukania książek dla siebie.
Akcja cieszyła się dużym powodzeniem.
W tym dniu wypożyczono łącznie ponad 200 woluminów.

Czytaj więcej
PODSUMOWANIE ROCZNEJ PRACY WOLONTARIUSZY

W czerwcu odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym spotkania z pensjonariuszami Domu Spokojnej Starości oraz z dziećmi w Przedszkolu nr 4 w Cieszynie.
Dzieci zostały obdarowane słodyczami i ze smutkiem pożegnały się
z naszymi pogodnymi wolontariuszami na okres wakacji.
W DSS-ie ostatnie spotkanie odbyło się w nieco mniejszym niż zazwyczaj gronie, ale przyjemna atmosfera nie opuściła nas nawet na chwilę.
Po przeczytaniu kilku fragmentów książki "Cudowny chleb" autorstwa Józefa Ondrusza oraz krótkiej rozmowie pożegnaliśmy się z naszymi słuchaczami na najbliższe dwa miesiące, obiecując powrót we wrześniu.
Z KSIĄŻKĄ NA WAKACJE

Od 19 czerwca 2017r. będzie możliwość wypożyczenia książek na wakacje.
Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia biblioteki szkolnej i wybrania dla siebie ciekawej literatury.
Zachęcamy również do przeglądania katalogu internetowego biblioteki i rezerwowanie wybranych książek on-line.
PROMUJEMY CZYTANIE

Młodzież z kilku klas naszej szkoły przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji promującej czytanie.
1 czerwca 2017 r. o godz. 10-tej uczniowie z całej Polski próbowali pobić rekord w czytaniu książek.
W ubiegłym roku w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, którą organizuje redakcja czasopisma „Biblioteka w szkole”, wzięło udział ponad 430 tys. uczniów z całej Polski.

Czytaj więcej
BIBLIOTEKA MIEJSCEM TWÓRCZEGO DZIAŁANIA

24 kwietnia 2017 r. gościliśmy w naszej szkole uczniów klas gimnazjalnych.
Biblioteka szkolna przygotowała na Dzień Otwarty wystawy m. in. prac plastycznych, najcenniejszych zbiorów biblioteki.
Antonina Wróbel oraz Patrycja Wiercigroch dzieliły się z licznie przybyłą młodzieżą swoimi pasjami, zainteresowaniami, zachęcały przyszłych uczniów do czynnego uczestnictwa w życiu naszej biblioteki.

Czytaj więcej
MATURZYSTO - ZOSTAW SWÓJ ŚLAD

Zapraszamy uczniów klas trzecich do uczestnictwa w akcji "Maturzysto - zostaw swój ślad".
Można przekazać w darze bibliotece szkolnej ciekawe książki o dowolnej tematyce (np. beletrystykę, popularno-naukowe, lektury, repetytoria) z dedykacją dla kolejnych czytelników.
SPOTKANIE Z CYKLU - PASJE NASZYCH UCZNIÓW

29 marca 2017 r. w godzinach popołudniowych czytelnia biblioteki szkolnej zapełniła się młodzieżą, która wzięła udział w spotkaniu
z Antoniną Wróbel z klasy 3A.
Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Pasje naszych uczniów”.
Tosia wprowadziła nas w świat literatury, kultury i sztuki Ameryki Południowej i Łacińskiej. Prelekcja połączona była z wystawą, którą można oglądać
w bibliotece do końca kwietnia.
Na zakończenie został przeprowadzony quiz, którego zwycięzcami zostały Wioletta Sznapka, Natalia Wlach oraz Agnieszka Legierska z klasy 2A.

Czytaj więcej
SPOTKANIE Z MALARKĄ STEFANIĄ BOJDĄ

Biblioteka szkolna wspólnie z polonistką Anną Waszut była organizatorem spotkania z panią Stefanią Bojdą, wieloletnim pedagogiem naszej szkoły i uznaną malarką, które odbyło się 27 marca 2017 r. w auli naszej szkoły.
W otoczeniu wspaniałych obrazów pani Stefanii wysłuchaliśmy programu poetycko-muzycznego przygotowanego przez uczennice z klasy 2A.
W drugiej części spotkania pani Stefania podzieliła się z licznie zgromadzoną młodzieżą swoim doświadczeniem, w ciekawy sposób opowiedziała o inspiracjach, które czerpie z życia, z natury przy malowaniu swoich obrazów.

Czytaj więcej
KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

W pierwszej połowie marca w bibliotece szkolnej uczniowie i nauczyciele mieli możliwość zamówienia ciekawych książek z różnych dziedzin wiedzy w atrakcyjnych cenach.
Zakończenie kiermaszu taniej książki odbyło się na parterze szkoły 16 marca 2017 r. w połączeniu z kiermaszem kartek i ozdób Wielkanocnych.

Czytaj więcej
PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO

15 lutego 2017 r. w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste zakończenie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Literatura Henryka Sienkiewicza w oczach młodzieży”.
W konkursie wzięło udział 35 uczniów z 8 szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu.
I miejsce w kategorii: praca plastyczna w dowolnej technice - uzyskała Paulina Sikora z klasy 2F za pracę pt.: „Sachem w cyrku”.
I miejsce w kategorii praca graficzna zajęła Klaudia Wilczek z ZSTiO w Skoczowie za pracę pt.: "Samotny latarnik? Samotny tułacz?"
III miejsce w tej kategorii uzyskała Ksymena Pawłowska z klasy 3A za pracę pt.: „Śniący o Polsce” na podst. noweli „Latarnik”.
Laureatami konkursu zostali również Jonatan Witoszek, Klaudia Wantulok, Martyna Lanc, Robert Worek, Paulina Piechaczek, Maria Mroziak - uczniowie innych szkół ponadgimnazjalnych.

Wyróżnienia otrzymały: Dorota Brachaczek z kl. 2D za pracę pt. „Tchórzostwo despotycznego cesarza”, Anna Hatlas z kl. 2B za rysunek inspirowany powieścią „W pustyni i w puszczy”, pt. „Staś i Nel – troska, poświęcenie i przyjaźń” oraz Izabela Handzel i Agnieszka Żmija - uczennice okolicznych szkół naszego regionu.
Gratulujemy laureatom!
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez licznych sponsorów, którym serdecznie dziękujemy!
W uroczystości udział wzięli m. in. : Pani Lilla Salachna-Brzoza – członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego, Pani Maria Pindur – Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie oraz jurorzy: Pan Adam Molenda i Pani Aleksandra Mazur-Wilk – artyści plastycy.
Literackie fragmenty tekstów Henryka Sienkiewicza, które były inspiracją
do powstania prac plastycznych, zostały w piękny sposób zaprezentowane przez Martynę Miklusiak i Maksymiliana Dziergasa.
Oprawę muzyczną przygotował zespół Unosonus w składzie: Sylwia Czerwińska, Marcin Bujok, Marzena Niemczyk, Oliwia Pajonk, Tomasz Roszkowski, Mariusz Bugała, Karolina Gawłowska – wokaliści oraz Natalia Pieszka – skrzypce, Anna Mszanik – flet poprzeczny, Wiktoria Budzińska – obój, Marcin Michalik – gitara, Robert Suchanek – gitara basowa, Jakub Pastuszka – perkusja, który wykonał kilka piosenek z filmów: „Ogniem
i mieczem” oraz „Pan Wołodyjowski”.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się
w przygotowanie i przebieg tego wydarzenia.
Olga Białoń, Bożena Michalik

Czytaj więcej
KONKURS PLASTYCZNY - LITERATURA SIENKIEWICZA W OBRAZIE

Zachęcamy wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów naszej szkoły do udziału w Międzyszkolnym Powiatowym Konkursie „Literatura Henryka Sienkiewicza w oczach młodzieży”.
Tematem konkursu jest przedstawienie sceny z dowolnego tekstu literackiego Henryka Sienkiewicza w jednej z trzech kategorii: pracy plastycznej w dowolnej technice w formacie A3, pracy graficznej lub pracy przestrzennej.

Czytaj więcej
FERIE W KSIĄŻNICY CIESZYŃSKIEJ

Jak co roku, Książnica Cieszyńska zaprasza
w czasie ferii zimowych na bezpłatne zajęcia, które będą się odbywać o godz. 11:00.

Czytaj więcej
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

5 grudnia 2016 r. spotkaliśmy się w bibliotece szkolnej, aby wspólnie porozmawiać o wspaniałej idei pomocy innym. Wolontariat, w który angażuje się młodzież naszej szkoły przybiera różne formy.
Zapraszamy do przeczytania wypowiedzi waszych koleżanek i kolegów.

Czytaj więcej
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY JUŻ ZA NAMI

Od października w bibliotece odbywały się warsztaty z rękodzieła, w których uczestniczyły uczennice naszej szkoły.
Efektem spotkań były pięknie wykonane ozdoby świąteczne, które zostały przeznaczone na kiermasz zorganizowany przez bibliotekę i Radę Rodziców.

Czytaj więcej
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Z okazji obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy do naszej biblioteki na spotkania i wystawy związane z pasjami naszych nauczycieli.

W poniedziałek 24 października 2016 r. o godz. 13.10 odbędzie się wernisaż wystawy prac pani Ilony Morcinek, która jest nauczycielem historii i wiedzy
o społeczeństwie w naszej szkole. Lubi dobrą książkę i wędrówki po górach. Kocha przyrodę, kwiaty – uprawia ogród, sadzi drzewka. Żadna roślinka nie ma przed nią tajemnic. Jest zapalonym pszczelarzem i o pszczołach wie prawie wszystko.
W wolnych chwilach oddaje się haftowaniu i szydełkowaniu.
Jest otwarta na różne nowości rękodzielnicze.

W środę 26 października o godz. 12.25 zapraszamy na spotkanie z panią Joanną Gawlikowską, wieloletnią nauczycielką języka polskiego w naszej szkole. Poetka, autorka wielu książek, m.in. ,,Analizy lektur szkolnych”, ,,Przeboje prozy XX wieku”, ,,Antyk – Barok”. Członkini Sekcji Literackiej „Nawias” przy cieszyńskim oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego.
W trakcie spotkania wspólnie będziemy zastanawiać się nad tym, co nas inspiruje do pisania wierszy.

Czytaj więcej
Biblioteka zaprasza – inwentaryzacja zakończona!

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Hasłem bibliotecznego święta jest "Learn to Decode Your World" co oznacza "Ucz się, aby rozszyfrować swój świat".
Do poznania świata, tego rzeczywistego i fantastycznego, są książki, dlatego zapraszamy wszystkich do odwiedzania biblioteki, wyszukiwania ciekawej literatury, wypożyczania czasopism, a przede wszystkim zachęcamy do czytania!
Inwentaryzacja zbiorów

19 września 2016 r. w bibliotece rozpoczyna się inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych (skontrum). W czasie trwania skontrum (ok. 3 tygodnie) nie będzie możliwe wypożyczanie książek.
W związku z tym prosimy o wypożyczenie potrzebnych lektur i innej literatury do piątku 16 września.
BIBLIOTEKA PRZESTRZENIĄ DO DZIAŁANIA

Wzorem lat ubiegłych, nowy rok szkolny rozpoczynamy spotkaniami z uczniami, którzy chcą zaangażować się w różnorodną działalność kulturalną, społeczną lub artystyczną.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do biblioteki:
- we wtorek 13 września o godz. 10:20 na spotkanie dla wolontariuszy
- w czwartek 15 września o godz. 15:10 na spotkanie organizacyjne zespołu Unosonus
- w piątek 16 września o godz. 10:20 na spotkanie Koła Przyjaciół Biblioteki
- w poniedziałek 19 września o godz. 13:10 na spotkanie koła artystycznego (rękodzieło)
Jeśli nie odpowiadają Ci podane terminy, skontaktuj się z nami w dowolnym czasie w bibliotece szkolnej.
Czekamy na Was
WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Nowy rok szkolny rozpoczynamy kiermaszem używanych podręczników, na który zapraszamy
6 i 7 września (wtorek, środa) w godz. 13:15-15:00 do auli (s. 22).
Zachęcamy również do odwiedzania naszej biblioteki, wypożyczania książek, miłego spędzania czasu.
10 czerwca 2016 r. na przerwie o godz. 10:20 spotkaliśmy się w auli naszej szkoły, aby wziąć udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytanie książek.
Akcja miała na celu propagowanie czytelnictwa wśród młodych ludzi oraz próbę ustanowienia rekordu ilości uczniów czytających w jednym czasie w polskich szkołach.

Czytaj więcej
PROMUJEMY CZYTANIE!!!

10 czerwca 2016 r. o godz. 10:20 zapraszamy wszystkich zainteresowanych do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania książek w jednym momencie "Jak nie czytam, jak czytam", promującej czytelnictwo i biblioteki szkolne.
Wypożycz książkę z biblioteki, lub zabierz z domu tę, którą aktualnie czytasz i przyjdź w piątek do auli na przerwie po trzeciej lekcji.

Akcję organizuje redakcja czasopisma "Biblioteka w szkole".
Celem akcji jest:
- zwrócenie uwagi na diagnozowany przez Bibliotekę Narodową spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków,
- promocja czytania i książek wśród uczniów,
- inicjowanie mody na czytanie,
- promocja biblioteki szkolnej oraz podkreślenie jej znaczenia dla edukacji czytelniczej,
- promowanie czytania dla przyjemności,
- podkreślenie konieczności tworzenia przez środowisko szkolne, władze lokalne i struktury państwa warunków do skutecznej edukacji czytelniczej
w szkołach oraz ułatwiania uczniom dostępu do atrakcyjnej dla nich literatury.
ZAPRASZAMY NA KIERMASZ

Zapraszamy wszystkich nauczycieli i uczniów do biblioteki szkolnej
w dniach 10-20 maja 2016 r. na kiermasz taniej książki, który odbywa się
w ramach Tygodnia Bibliotek.
Można zakupić ciekawe albumy, literaturę młodzieżową oraz popularno-naukową w atrakcyjnych cenach.
DZIEŃ OTWARTY W BIBLIOTECE

21 kwietnia 2016 r. gościliśmy w naszej szkole młodzież gimnazjalną ze szkół powiatu cieszyńskiego.

"Biblioteka - przestrzenią do działania"

- to prezentacja prac plastycznych naszych uczniów, występ szkolnego zespołu Unosonus, wystawa nowości wydawniczych "Książka czeka na Ciebie...", zapoznanie z działalnością naszej nowoczesnej biblioteki.
Spotkanie zostało wzbogacone rosyjskimi "rozgovorkami" w ramach ścieżki językowej "Między nami Słowianami" przy herbatce z samowara i słodkich wypiekach.

Czytaj więcej
MATURZYSTO - ZOSTAW SWÓJ ŚLAD!

Kwiecień, to ostatni miesiąc nauki dla klas trzecich. W związku z tym zapraszamy uczniów kończących edukację w naszej szkole do uczestnictwa w akcji "Maturzysto - zostaw swój ślad".

Można przekazać w darze bibliotece szkolnej ciekawe książki o dowolnej tematyce (np. beletrystykę, popularno-naukowe, lektury) z dedykacją dla kolejnych czytelników.
POGADANKI O MUZYCE

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich chętnych oraz dysponujących wolnym czasem na zajęcia muzyczne. Będziemy miło spędzać czas przy muzyce klasycznej, zapoznając się z twórczością
i ciekawostkami z życia kompozytorów tworzących
w różnych epokach.
Zajęcia będą się odbywać w poniedziałki o godz. 14:20
TWÓRCZO W KSIĄŻNICY

Pomimo trwających ferii zimowych, 23 lutego 2016 r., kilka osób z Koła Przyjaciół Biblioteki spędziło czas w Książnicy Cieszyńskiej, zgłębiając arkana kaligrafii.
Prowadząca warsztaty, Anna Rusnok, zaprezentowała nam style i czcionki z różnych wieków, po czym używając pióra i tuszu ćwiczyliśmy piękne pisanie. Okazało się, że nie jest to takie proste, wymaga wiele uwagi i cierpliwości, ale wszyscy wspaniale sobie poradzili.
Dzień św. Walentego w bibliotece

Miłym akcentem z okazji walentynek było wykonanie wiklinowych serc przez uczennice z klasy 1D - Aleksandrę Madzia, Patrycję Czakon, Agatę Kiełkowską. Każdy miał okazję nabyć takie serducho i podarować bliskiej osobie.

Czytaj więcej
Ferie zimowe w Książnicy Cieszyńskiej

Biblioteka szkolna, w ramach Koła Przyjaciół Biblioteki, organizuje w czasie ferii wyjścia do Książnicy Cieszyńskiej oraz Muzeum Drukarstwa. Wszystkich zainteresowanych proszę o zgłoszenie się do 5 lutego 2016 r. w bibliotece szkolnej.

Harmonogram pokazów i warsztatów:

17.02.2016 (środa) – "Czym jest i czym zajmuje się Książnica Cieszyńska?" (prowadzenie Wojciech Święs)

Czytaj więcej
NASZA BIBLIOTEKA W SIECI!

Od Nowego Roku biblioteka szkolna dołączyła
do grona użytkowników systemu MOL NET+.
Oznacza to, oprócz wielu dodatkowych zalet
w pracy biblioteki (dotychczas pracowaliśmy
w systemie MOL OPTIVUM), dostęp do katalogu internetowego OPAC . Każdy użytkownik może komfortowo przeglądać i wypożyczać zbiory także na urządzeniach mobilnych.
Dzięki temu, że cały księgozbiór został skomputeryzowany, nasi czytelnicy mają możliwość surfowania po bogatych zbiorach również w zaciszu domowym.
Mamy nadzieję, że zachęci to wszystkich w jeszcze większym stopniu
do korzystania z naszej biblioteki.
Zapraszamy!
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Od 7 grudnia 2015 r. w bibliotece można zakupić różne ozdoby świąteczne.
Kiermasz zorganizowano w ramach akcji "Prezent pod choinkę dla biblioteki". Większość ozdób – to rękodzieło wykonane przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły.
Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na zakup nowych książek.
Zostań wolontariuszem!

W poniedziałek 7 grudnia 2015 r. o godz. 13:10,
w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z okazji Dnia Wolontariusza.
Marta Bylok i Kacper Brzuska przybliżyli wszystkim zainteresowanym działalność poszczególnych wolontariatów działających na terenie Cieszyna ( „Być razem", MOPS, i in. ) oraz charakter pracy wolontariusza.
CZAS JEST WSZYSTKIM

W piątek 20 listopada 2015 r., w ramach Koła Przyjaciół Biblioteki wybraliśmy się do Książnicy Cieszyńskiej na wernisaż wystawy „“Czas jest wszystkim. Kalendarze w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej od XVI wieku po współczesność”.
Ciekawostką był konkurs przeprowadzony przez organizatorów wystawy. Należało odpowiedzieć na pytania, które zostały umieszczone w gablotach wystawy. Jedną z nagród – kalendarz na 2016 rok udało się zdobyć Martynie Miklusiak z kl. 1G.
Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć na stronie www. ox.pl, w dziale fotoreportaży.
Spotkanie poetyckie w bibliotece

28 października 2015 r. o godz. 14:20 w bibliotece odbyło się spotkanie poetyckie z Joanną Surzycką, która prezentowała swoją twórczość literacką. Pani Surzycka przez wiele lat była związana z naszą szkołą, na początku jako uczennica, a potem polonistka.

Czytaj więcej
Kiermasz Taniej Książki

Zachęcamy wszystkich uczniów oraz nauczycieli do zapoznania się z ofertą książek w atrakcyjnych cenach, dostępnych w naszej bibliotece do połowy października.
Można wybrać dla siebie repetytoria, niezbędniki dla maturzystów z różnych przedmiotów, beletrystykę, poradniki, atlasy, i in.
Czekamy na Was!
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Zapraszamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa i odwiedzania biblioteki.
Przygotowaliśmy dla Was:
- wystawę najcenniejszych książek ze zbiorów biblioteki
- wystawę książek miniaturowych
- wystawę prac plastycznych uczniów naszej szkoły (ciągle czekamy na Wasze prace)
- konkurs "Warsztaty słowa", organizowany przez Fundację Wisławy Szymborskiej oraz Fundację PZU (szczegółowe informacje w bibliotece)
- kiermasz taniej książki
- spotkanie poetyckie z Joanną Surzycką (28 października 2015 r. o godz. 14:20)

Od kilku lat kontynuowana jest akcja "Uwolnij książkę". Przed wejściem do biblioteki znajduje się stolik, gdzie można zostawić niepotrzebną książkę.

Czytaj więcej
TWÓRZ, OCENIAJ, INTERPRETUJ

Biblioteka szkolna zachęca uczniów do wzięcia udziału w konkursie "Warsztaty słowa", zorganizowanym przez Fundację Wisławy Szymborskiej oraz Fundację PZU.

Kategorie prac konkursowych:

1. Tekst krytyczny poświęcony dowolnemu poecie żyjącemu w XX wieku (praca indywidualna w formacie pdf - do 30. XI 2015)
2. Plakat promujący czytelnictwo (praca indywidualna w formacie jpg -
do 30. XI 2015)
3. Fanpage prowadzony na Facebooku, poświęcony poezji XX wieku, dotyczący promocji czytania oraz analiz poetyckich (praca dla grup ; profil należy zgłosić do konkursu do 31 X 2015, prowadzić do 31. XII 2015).

Do wygrania: czytniki e-booków Kindle, profesjonalne szkolenie w zakresie social media oraz bon na książki dla biblioteki.

Więcej informacji można uzyskać w bibliotece szkolnej.
DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ

W dniach 2-11 X 2015 r. w Cieszynie odbędą się DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ.

Biblioteka szkolna planuje następujące wyjścia:

2 X (piątek) godz. 17.00 – Kościół Jezusowy
w Cieszynie
,,PRZY SZABASOWYCH ŚWIECACH" - koncert muzyki żydowskiej.
Wystapią: Orkiestra Kameralna i soliści pod dyr. Jean–Claude Hauptmanna.
Wstęp wolny / koncert charytatywny / zbiórka dla Szpitala Śląskiego

5 X (poniedziałek) godz. 16.00 - Dom Narodowy w Cieszynie
promocja książki Pawła Stanieczka „ARBEITSLAGER GOLLESCHAU – dzieje podobozu”.

6 X (wtorek) godz. 16.30 – Dom Narodowy w Cieszynie
„WSZYSTKO CO CHCECIE WIEDZIEĆ O ŻYDACH, ALE BOICIE SIĘ ZAPYTAĆ" - wykład Aleksandry Karkowskiej-Rogińskiej połączony
z warsztatem kulturowym.
Co oznacza być Żydem? Czy chodzi jedynie o religię lub pochodzenie? Jakie najważniejsze zwyczaje wiążą się z żydowską kulturą? Co wyróżnia żydowski dom i jakie święta są w nim obchodzone? Poznamy podstawowe informacje dotyczące żydowskiej tożsamości...

Wszystkich zainteresowanych wyjściem na w/w imprezy (jedną lub kilka) proszę o kontakt w naszej bibliotece do czwartku 1 października 2015 r.
Spotkania w bibliotece

11 oraz 14 września 2015 r. w naszej bibliotece odbyły się spotkania dla uczniów, którzy chcą zaangażować się w różnorodną działalność biblioteki.

Oto nasze propozycje:

Koło Przyjaciół Biblioteki, które obejmuje:
- miłośników książek (pisanie recenzji na temat przeczytanych książek
i umieszczanie ich na stronie internetowej biblioteki, spotkania poetyckie, itp.)
- warsztaty (wyjścia do Książnicy Cieszyńskiej, Biblioteki Miejskiej, Domu Narodowego na ciekawe warsztaty, prelekcje)
- wolontariat (np. czytanie starszym ludziom w instytucjach).

Działalność kulturalno-artystyczna biblioteki:
- wystawy prac plastycznych uzdolnionych uczniów naszej szkoły
- warsztaty artystyczne
- zespół wokalno-instrumentalny UNOSONUS
- organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi z naszego regionu (poetami, pisarzami, artystami).

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do aktywnego uczestnictwa
w naszych zajęciach.
BIBLIOTEKA ZAPRASZA!!!!
KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW

Zaczynamy nowy rok szkolny 2015/2016.
Biblioteka zaprasza wszystkich uczniów na kiermasz używanych podręczników, który odbędzie się w piątek 4 września oraz w poniedziałek
7 września 2015 r., w godz. 13:10 - 15:15.
Podsumowanie Ogólnopolskich Wyborów Książek

Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji wyborów książek, zorganizowanej przez redakcję czasopisma „Biblioteka w szkole” pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W dniach 9-10 marca 2015 r. w klasach zostały przeprowadzone wybory książek. Udział w przedsięwzięciu był dobrowolny. 277 uczniów wypełniło ankiety, podając tytuły najciekawszych książek przeczytanych w ostatnich dwóch latach. Nasza młodzież wskazała ponad 400 tytułów książek oraz cykli i serii wydawniczych.

Najczęściej powtarzające się tytuły:
"Igrzyska śmierci" – S. Collins – 18 razy
"Gra o tron" – G. Martin – 15 razy
"Cień wiatru", "Gwiazd naszych wina" oraz "Metro 2033" – po 10 razy

Najpopularniejsi pisarze:
N. Sparks – powtarzał się 32 razy
E. L. James - 21 razy
A. Sapkowski oraz S. King – po 19 razy
J. R. R. Tolkien – 14 razy
P. Coelho – 13 razy

Popularne cykle książek:
„Szeptem” oraz „Niezgodna” – po 11 razy
Cykl „Jutro” – został wymieniony 9 razy

Szczegółowe sprawozdanie z Ogólnopolskich Wyborów Książek zostało przesłane do organizatorów akcji. Wśród uczestników przedsięwzięcia zostaną rozlosowane nagrody, m. in. fundusze na zakup nowych książek.
Z niecierpliwością czekamy na losowanie.
Przeprowadzone wybory udowodniły, że młodzież lubi czytać literaturę
o różnej tematyce. Dlatego inwestowanie w zakup nowych książek zawsze będzie inwestycją w rozwój czytelnictwa, a co za tym idzie, wiedzy uczniów.
Maturzysto - zostaw swój ślad

Zapraszamy uczniów klas trzecich do włączenia się w coroczną akcję "Maturzysto - zostaw swój ślad".
Ciekawe książki o dowolnej tematyce (beletrystykę, popularno-naukowe) lub lektury, z dedykacją dla czytelników, można przekazać w darze bibliotece szkolnej.
Ogólnopolskie Wybory Książek

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskich Wyborach Książek, zorganizowanych przez redakcję "Biblioteki w szkole" pod patronatem Minister Edukacji Narodowej. Akcja skierowana jest do dzieci i młodzieży na terenie całego kraju.
W naszej szkole Wybory Książek zostaną przeprowadzone od 9 - 13 marca 2015 r.. Uczniowie bedą mieli możliwość wypełnienia karty wyborczej
z tytułami (od 1 do 3) najciekawszych książek, które ostatnio czytali.
Wykaz zbiorczy wskazanych tytułów, pokazujący faktyczne zainteresowania czytelnicze uczniów, zostanie przesłany do organizatora akcji.
Celem przedsięwzięcia jest:
1. Poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów.
2. Dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań czytelniczych uczniów.
3. Promocja czytelnictwa.
4. Promocja bibliotek szkolnych w środowisku szkolnym.
5. Kształtowanie postaw obywatelskich.
6. Popularyzacja zasad wyborów.
Biblioteka zaprasza na spotkania

W czasie nadchodzących ferii zimowych można skorzystać z propozycji, które oferuje Książnica Cieszyńska, Biblioteka Miejska w Cieszynie oraz Dom Narodowy.
W Domu Narodowym 2 lutego 2015 r. o godz 17.00 odbędzie się promocja filmu i publikacji Gustawa Szepke i Pawła Stanieczka "Dopisani do listy Schindlera" (w 70 rocznicę wyzwolenia Komando Golleschau – podobozu KL Auschwitz III).
Książnica Cieszyńska zaprasza wszystkich zainteresowanych, szczególnie zaś młodzież gimnazjalną i licealną do udziału w pokazach i warsztatach poświęconych dziejom książki, kulturze piśmienniczej i historii Śląska Cieszyńskiego. Zajęcia ilustrowane pokazami zabytkowych rękopisów i druków, wzbogacone multimedialnymi prezentacjami oraz nauką praktycznego korzystania ze zbiorów biblioteki, odbywać się będą w dniach 04-13 lutego 2015 r. w siedzibie Książnicy Cieszyńskiej, przy ul. Menniczej 46 w Cieszynie.
Udział w pokazach i warsztatach jest bezpłatny.
Program zajęć dostępny pod adresem: http://www.kc-cieszyn.pl/index.php/news,179/
Biblioteka Miejska Biblioteka Miejska w Cieszynie, wraz z działającą w jej ramach Pracownią Multimedialną „YOURmedi@TWOJEmedia”, zapraszają na „Warsztaty Taniego Podróżowania, czyli – czy luksus musi być drogi?”. Poprowadzi je Andrzej Pietrzyk – geograf i podróżnik, a zarazem pilot wycieczek.
Spotkania odbędą się 4 i 6 lutego, będzie można dowiedzieć się między innymi wielu ciekawych informacji na temat latania za 1 grosz, cybernetycznego autostopu czy podróżowania za pomocą kolei.
11 i 13 lutego biblioteka zaprasza na drugą część. Wówczas prelegent opowie o samym pobycie w wymarzonym miejscu i udzieli odpowiedzi między innymi na takie pytania, jak: „Czy trzeba spać w hotelach?”, „Ktoś mnie oprowadzi?” oraz „Jak się najeść i nie zbankrutować?”.
Spotkania rozpoczną się o godz. 13.00 w sali konferencyjnej biblioteki na II piętrze. Wstęp wolny!
Kiermasz dla maturzystów

We wtorek, 2 grudnia 2014 r. w godz. 12:00 - 16:00, w sali nr 2, odbędzie się kiermasz zorganizowany przez Wydawnictwo WSiP. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną dla trzecioklasistów ofertą. Będzie możliwość zakupu repetytoriów maturalnych z poszczególnych przedmiotów.
Kiermasz taniej książki

Zapraszamy nauczycieli i uczniów do biblioteki szkolnej na kiermasz zorganizowany przy współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki - Tuliszków.
Do końca października 2014 r. można zapoznać się z zawartością paczki pokazowej, w której można znaleźć literaturę dla młodzieży, lektury, książki dla maturzystów, słowniki, poradniki w promocyjnych cenach.
Październik - miesiącem bibliotek szkolnych

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy wszystkich do naszej biblioteki na kiermasz używanych książek.
Hasło obchodów w tym roku brzmi:"kto czyta książki, ten żyje podwójnie".
Rok szkolny 2014/2015 rozpoczęty

W pierwszej połowie września zostały przeprowadzone lekcje biblioteczne. Uczniowie klas pierwszych odwiedzili naszą bibliotekę, zapoznali się
z regulaminem, bogatą ofertą ciekawej literatury, czasopism, lektur szkolnych, rozmieszczeniem książek na półkach (UKD) oraz z katalogiem komputerowym zbiorów.
W każdej pierwszej klasie zostali wybrani łącznicy, którzy będą odpowiedzialni za komunikację między biblioteką, a poszczególnymi nauczycielami na lekcjach.
Zapraszamy wszystkich do spędzania czasu w czytelni, w centrum multimedialnym i do aktywnego uczestnictwa w życiu naszej biblioteki.
UWAGA!

W związku z inwentaryzacją zbiorów (skontrum) biblioteka szkolna jest nieczynna do odwołania.
Uwaga! Inwentaryzacja zbiorów w bibliotece szkolne

W związku z inwentaryzacją zbiorów bibliotecznych (skontrum), która rozpocznie się w maju 2014 r., prosimy nauczycieli oraz uczniów o wypożyczenie wszystkich potrzebnych lektur oraz innej literatury najpóźniej do końca kwietnia 2014 r.
UWAGA!!! Remont biblioteki miejskiej !!!

Biblioteka Miejska w Cieszynie prosi o przekazanie uczniom (szczególnie maturzystom) informacji

Czytaj więcej
Zapraszamy na kiermasz!

Zapraszamy uczniów i nauczycieli do zapoznania się z ofertą Księgarni i Hurtowni Taniej Książki Tuliszków. W naszej bibliotece można zamówić informatory i repetytoria maturalne w atrakcyjnych cenach.
Kiermasz będzie trwał do 6 grudnia 2013 r.

Czytaj więcej
Uwolnij książkę

Zapraszamy nauczycieli i uczniów do wzięcia udziału w akcji uwalniania książek – bookcrossing, która rusza po raz kolejny od października 2013 r. w naszej bibliotece. Idea bookcrossingu polega na promowaniu czytelnictwa poza biblioteką, dzieleniu się dawno przeczytanymi książkami, które zalegają na domowych półkach. Takie książki można uwolnić, czyli zostawić w wyznaczonym miejscu – na stoliku przed wejściem do biblioteki szkolnej. Można również zabrać książkę, którą chcesz przeczytać. Zachęcamy do rejestrowania uwalnianych książek w serwisie Bookcrossing.com. Zajmie to tylko chwilę, a dzięki temu promujesz ideę uwalniania książek, umożliwiasz śledzenie losu uwolnionej książki oraz zachęcasz znalazcę książki, aby po przeczytaniu przekazał ją dalej.
Biblioteczny konkurs na recenzję książki

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na najciekawszą recenzję przeczytanej książki. Prace konkursowe należy składać w bibliotece szkolnej do 31 października 2013 r. Dla autorów najlepszych recenzji przygotowano nagrody. Organizatorzy: Olga Białoń, Wiesława Steczko-Róg
STOP LIKWIDACJI BIBLIOTEK

Zachęcamy do odwiedzenia strony stoplikwidacjibibliotek.pl i zapoznania się z listem otwartym do ministra Michała Boniego w obronie bibliotek szkolnych. Z treścią listu można się także zapoznać w naszej bibliotece.
Godziny otwarcia biblioteki

Poniedziałek 7:30-15:00
Wtorek 7:30-15:00
Środa 7:30-16:15
Czwartek 8:00-17:15
Piątek 7:00-15:15
Rok Juliana Tuwima

Błyskotliwe i wesołe wiersze dla dzieci: „Lokomotywa”, „Pan Hilary”, „Ptasie radio” czy „Słoń Trąbalski” najbardziej kojarzą nam się z tym poetą. I nic w tym dziwnego. Bowiem w każdym niemal domu znajduje się książka z tymi wierszami, a ich wesołe i niezapomniane rymy większości z nas wielokrotnie przywracały dobry humor i wesoły nastrój.

Czytaj więcej

Projekt: mgr Tadeusz Gajdzica e-mail:tadeusz.gajdzica@poczta.internetdsl.pl