Archiwum artykułów


WAKACJE CORAZ BLIŻEJ
Przypominamy wszystkim czytelnikom naszej biblioteki o konieczności zwrotu wypożyczonych książek do środy 13 czerwca 2018 r. W dniach 19-21 czerwca 2018 r. będzie można wypożyczyć KSIĄŻKI NA WAKACJE. Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów. Zachęcamy również do przeglądania katalogu internetowego biblioteki i rezerwowanie wybranych książek on-line.
Archiwum - 2018-06-11 11:51:40
Czytaj dalej
POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY - III EDYCJA
Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu plastycznego. Tym razem tematem jest "Polska niepodległość w oczach młodzieży". Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną samodzielnie wykonaną pracę. Należy przedstawić własną interpretację niepodległej Polski w jednej z trzech kategorii: - pracy plastycznej w dowolnej technice - pracy graficznej - plakatu Prace mają być wykonane w formacie co najmniej A3 oraz mogą być inspirowane tekstem literackim (poezją lub prozą). Do pracy plastycznej inspirowanej tekstem literackim należy dołączyć opis. Czas trwania konkursu: od 11 czerwca 2018 r. do 19 października 2018 r. Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularz zgłoszenia znajdziecie w naszej bibliotece.
Archiwum - 2018-06-11 09:15:42
Czytaj dalej
JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM…
Z hasłem "W naszym cieszyńskim Koperze czytamy książki w super atmosferze" ponad 60 osób z naszej szkoły wybrało się 8 czerwca ok. godz. dziesiątej do Parku Pokoju, aby w otoczeniu przyrody zagłębić się w miłej lekturze wybranej przez siebie książki. Tym samym po raz trzeci przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji, organizowanej przez Redakcję „Biblioteki w szkole” pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa wśród młodzieży, spędzenie czasu z ulubioną książką, a przy okazji bicie rekordu w liczbie uczniów czytających w jednym momencie
Archiwum - 2018-06-07 08:44:29
Czytaj dalej
KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW
Po raz pierwszy biblioteka szkolna zorganizowała kiermasz podręczników w maju (21-22 maja), podczas którego abiturienci mieli możliwość sprzedaży podręczników kolegom i koleżankom z młodszych klas. Przypominamy, że główny kiermasz podręczników odbędzie się na początku września 2018 r.
Archiwum - 2018-06-05 11:44:54
Czytaj dalej
WIOSENNE SPOTKANIE Z POEZJĄ
Czwartkowe popołudnie 26 kwietnia 2018 r. uczniowie z klasy 1B oraz 1C spędzili w bibliotece szkolnej na spotkaniu autorskim z panią Cecylią Suszką - wspaniałą poetką, która prezentowała swoje wiersze. Spotkanie dostarczyło wszystkim wielu wzruszeń, gdyż pani Cecylia w mistrzowski sposób posługuje się słowem. Na co dzień jest nauczycielką języka polskiego w Istebnej, doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z jej twórczością, gdyż tomik jej poezji "Kolory miłości" został przekazany w darze naszej bibliotece.
Archiwum - 2018-04-27 10:34:19
Czytaj dalej
BIBLIOTEKA - DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA
W środę 25 kwietnia 2018 r. ok. 150 gimnazjalistów odwiedziło naszą bibliotekę w ramach Otwartego Dnia Szkoły. Młodzież mogła obejrzeć wystawę prac plastycznych naszych uczniów, wystawę najcenniejszych woluminów znajdujących się w zbiorach biblioteki oraz zapoznać się z bogatym księgozbiorem dostępnym dla czytelników.
Archiwum - 2018-04-27 10:19:51
Czytaj dalej
MATURZYSTO – ZOSTAW SWÓJ ŚLAD
Kwiecień, to ostatni miesiąc nauki dla uczniów klas trzecich. Wzorem lat ubiegłych zwracamy się z prośbą do maturzystów o przekazanie w darze dla naszej biblioteki ciekawych książek. Zachęcamy do wpisywania dedykacji, aby pozostał ślad dla kolejnych czytelników. Przypominamy również o konieczności zwrotu książek wypożyczonych z naszej biblioteki do 18 kwietnia 2018 r.
Archiwum - 2018-04-05 09:43:54
Czytaj dalej
AKTYWNE POWITANIE WIOSNY
Uczennice z kółka artystycznego, działającego pod opieką pani Bożeny Michalik w naszej bibliotece, powitały wiosnę bardzo aktywnie. W piątek 23 marca wybrały się do VIP Bowling w Cieszynie na kręgle. Wspólne wyjście z opiekunką koła było okazją do lepszego poznania się i fajnej zabawy. Chociaż dla większości dziewczyn była to pierwsza styczność z bowlingiem, szybko opanowały zasady gry, poradziły sobie tak samo dobrze jak z wykonywaniem ozdób świątecznych. Przyjemność z gry i smaczna pizza sprawiły, że dzień zakończył się bardzo pozytywnie.
Archiwum - 2018-03-28 12:15:13
Czytaj dalej
PASJE NASZYCH UCZNIÓW - POSTCROSSING
Ania Hatlas z klasy 3B to dziewczyna realizująca swoją pasję, którą jest postcrossing, czyli nawiązywanie kontaktu z ludźmi z całego świata poprzez przesyłanie pocztówek. Uczniowie klas językowych, którzy wzięli udział w spotkaniu 20 marca 2018 r. w bibliotece szkolnej mogli usłyszeć bardzo ciekawe historie związane z każdą pocztówką, którą Ania ma w swojej kolekcji. W ciągu trzech lat Ania zgromadziła wiele widokówek z wszystkich kontynentów, z ok. 40 różnych krajów, takich jak Chiny, Etiopia, Meksyk, Australia, Rosja, Francja, Chile, Kanada… Na równi z kolekcjonowaniem pocztówek, ważna dla Ani jest rzadko spotykana obecnie korespondencja listowna w różnych językach z poznanymi poprzez postcrossing osobami, poznawanie kultury oraz ciekawostek z miejsc ich zamieszkania. Ania swoją pasją zaraziła już Marysię Kołacz oraz Natalię Wlach, które również podzieliły się swoimi doświadczeniami z obecnymi za spotkaniu „językowcami”. Zainteresowanych odsyłamy pod adres www.postcrossing.com.
Archiwum - 2018-03-23 08:40:57
Czytaj dalej
ZAPRASZAMY NA KIERMASZ
W bibliotece szkolnej, w dniach 7 – 17 marca 2018, można nabyć w promocyjnych cenach literaturę psychologiczną, naukową, poradniki, słowniki oraz wiele innych ciekawych książek. Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli.
Archiwum - 2018-03-08 10:25:24
Czytaj dalej
Konkurs CZYTAM - POLECAM rozstrzygnięty
24 stycznia 2018 r. zakończył się konkurs na recenzję książki "CZYTAM - POLECAM" Przyznano następujące miejsca: 1 miejsce - Andreas Kawulok z klasy 1F za recenzję książki Suzanne Collins "Igrzyska śmierci" 2 miejsce - Anna Dorosz z klasy 3B za recenzję książki "Danshari” Hideko Yamashita 3 miejsce - Zuzanna Duraj z klasy 1A za recenzję książek "Był sobie pies" W. Bruca Camerona oraz "Hopeless" Collen Hoover. Dziękujemy uczestnikom za udział w konkursie. Z pracami można zapoznać się na stronie biblioteki szkolnej w zakładce "Recenzje" oraz w bibliotece szkolnej.
Archiwum - 2018-02-13 09:10:13
Czytaj dalej
WYPOŻYCZ KSIĄŻKĘ NA FERIE
Zachęcamy wszystkich uczniów do wypożyczenia ciekawej książki na ferie zimowe. Już w środę, 24 stycznia 2018 r. w godz. 9:00 - 11:30, czekamy na Was na parterze szkoły w ramach akcji PRZYSTANEK CZYTANIE. Przypominamy, że w naszej bibliotece możecie znaleźć bogatą ofertę nowości wydawniczych, literaturę młodzieżową, podróżniczą, kryminały, fantastykę, reportaże, książki popularno-naukowe. Zapraszamy :)
Archiwum - 2018-01-23 08:46:15
Czytaj dalej
CUDA ŚWIATA W KSIĄŻNICY CIESZYŃSKIEJ
18 i 19 stycznia 2018 r. kilka klas trzecich odwiedziło Książnicę Cieszyńską. Uczniowie obejrzeli wystawę pt.:"Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Pan Krzysztof Kleczek – pracownik Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy, w ciekawy sposób przybliżył uczniom historie budynków uznanych za "cuda świata" od starożytnej Piramidy Cheopsa po amerykańskie "drapacze chmur" z końca XIX wieku. Na wystawie wyeksponowano księgi z okresu od XVI do XIX w., w których opublikowano graficznie najsłynniejsze obiekty architektoniczne na świecie.
Archiwum - 2018-01-23 07:56:44
Czytaj dalej
POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY
Nasza biblioteka po raz drugi zorganizowała konkurs literacko-plastyczny dla szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu, którego uroczyste zakończenie odbyło się 17 stycznia 2018 r. w auli naszej szkoły. Uczniowie zmierzyli się z tematem „Historie biblijne w oczach młodzieży”. W konkursie wzięło udział 29 uczniów z 9 szkół naszego regionu. Młodzież upodobała sobie motywy apokaliptyczne, o stworzeniu świata, potopie, jak również z życia Jezusa Chrystusa. Prace oceniało profesjonalne Jury w składzie: Adam Molenda, Jarosław Skutnik oraz Aleksandra Mazur-Wilk. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Łukasz Konkol uzyskał II miejsce, Patrycja Hanslik, Marcelina Hanzel oraz Gabriela Kudłacik zajęły ex aequo III miejsce w kategorii pracy plastycznej wykonanej w dowolnej technice. Julia Pilarczyk - II miejsce, a Justyna Cyrzyk III miejsce w kategorii pracy graficznej. Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.
Archiwum - 2018-01-19 11:11:19
Czytaj dalej
CZYTAM - POLECAM
Biblioteka szkolna ogłasza konkurs dla wszystkich uczniów naszej szkoły pt. „CZYTAM – POLECAM”. Jeśli przeczytałaś/eś świetną książkę, wypożyczoną z naszej biblioteki, podziel się opinią i napisz recenzję. Prace można przesyłać na adres mailowy: b_kopernik@poczta.internetdsl.pl do 20 stycznia 2018 r. Regulamin konkursu : 1. Organizator konkursu: Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna działająca przy II LO im. M. Kopernika w Cieszynie 2. Cele konkursu: - Promowanie czytelnictwa wśród młodzieży
Archiwum - 2018-01-09 14:47:16
Czytaj dalej
W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU
W środę 20 grudnia 2017 r. zespół wokalno- instrumentalny Unosonus w składzie: Marzena Niemczyk i Julia Bylok - śpiew oraz Julia Budzik – flet, Agnieszka Budzik – skrzypce, wziął udział w IX Powiatowym Przeglądzie Kolęd, który co roku jest organizowany w Zespole Szkół Budowlanych w Cieszynie. Tego samego dnia, po południu, udaliśmy się do Domu Spokojnej Starości, gdzie wraz z pensjonariuszami i pracownikami domu spędziliśmy miło czas, kolędując w świątecznej atmosferze.
Archiwum - 2017-12-21 08:29:49
Czytaj dalej
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
W bibliotece szkolnej odbywają się zajęcia artystyczne z rękodzieła. Podczas tych zajęć uczennice naszej szkoły wykonały kartki świąteczne, choinki, drzewka, stroiki, wianki, bombki, które zostały przygotowane na kiermasz. Wystawa ozdób świątecznych odbyła się 7 grudnia 2017 r. na parterze szkoły. W piątek 8 grudnia podczas kiermaszu nie brakowało chętnych do zakupu pięknych ozdób, jak i do posmakowania pysznych ciast przyniesionych przez uczniów naszej szkoły.
Archiwum - 2017-12-13 12:43:12
Czytaj dalej
LEKTURY DOSTĘPNE W WIRTUALNEJ BIBLIOTECE
Zapraszamy wszystkich uczniów do korzystania z wirtualnej biblioteki. Pod adresem: lektury.gov.pl znajdziecie kanon lektur w formie elektronicznej, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwa Cyfryzacji. Biblioteka zawiera 32 proc. wszystkich pozycji z kanonu lektur szkolnych, zarówno tych obowiązkowych, jak i uzupełniających. Są dostępne za darmo i dla wszystkich. Pilotaż projektu lektury.gov.pl zakończy się wraz z obecnym rokiem szkolnym 2017/2018 , a z biegiem czasu zasoby cyfrowej biblioteki będą powiększane i uzupełniane o nowe utwory.
Archiwum - 2017-12-05 10:55:23
Czytaj dalej
ODWIEDZINY W DOMU SPOKOJNEJ STAROŚCI
Szkolny zespół wokalno-instrumentalny Unosonus, działający pod opieką pani Olgi Białoń, odwiedził w poniedziałkowe popołudnie 20 listopada 2017 r. Dom Spokojnej Starości w Cieszynie.Julia Bylok, Natalia Stoły, Marzena Niemczyk (wokal), Agnieszka Budzik (skrzypce), Julia Budzik (flet), Wiktoria Budzińska (obój), Julia Pilarczyk (kachon) wspólnie z pensjonariuszami domu wykonały piosenki patriotyczne, m. in.: Piechota, Pierwsza Brygada, O mój rozmarynie. Starsi ludzie bardzo chętnie spędzają czas na wspólnym śpiewaniu. Uczniowie naszej szkoły odwiedzają Dom Spokojnej Starości również w celu czytania książek. W tym roku szkolnym są to: Patrycja Gomola, Dominika Lelakowska, Agata Żesławska, Alicja Bulak, Agnieszka Stroka oraz Patrycja Czakon.
Archiwum - 2017-11-21 09:58:45
Czytaj dalej
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
W środę, 8 listopada 2017 r., klasy 2B i 2G udały się do Biblioteki Miejskiej w Cieszynie na spotkanie "Ale Meksyk! Ekstremalna rowerowa przygoda" z podróżnikiem i blogerem Zdzichem Rabendą. Młodzież miała okazję zapoznać się m. in. ze środowiskiem naturalnym (wybuchającymi wulkanami, atakami mrówek), barwną kulturą, zwyczajami krainy Majów. Naszym uczniom tak bardzo spodobała się relacja z samotnej podróży, że jeszcze długo po spotkaniu zadawali Zdzichowi pytania dotyczące jego wypraw. Więcej na temat wyżej opisanej wyprawy oraz innych zapierających dech w piersiach przeżyć można znaleźć na blogu podróżnika „TYŚ WIDZIOŁ” oraz na Instagramie „TAKIETAMZTRIPA”. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy naszej biblioteki z Biblioteką Miejską.
Archiwum - 2017-11-14 11:21:28
Czytaj dalej
HISTORIE BIBLIJNE W OCZACH MŁODZIEŻY
Zachęcamy wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów naszej szkoły do udziału w drugiej edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku tematem konkursu jest przedstawienie dowolnej historii biblijnej w jednej z trzech kategorii: - pracy plastycznej w dowolnej technice w formacie A3 - pracy graficznej - w formie komiksu.
Archiwum - 2017-11-03 10:57:25
Czytaj dalej
WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH
W październiku, Miesiącu Bibliotek Szkolnych, w czytelni została zorganizowana wystawa prac plastycznych uczniów naszej szkoły. W tym roku swoje prace udostępnili: Marta Cieślar z 1a, Kinga Patyk z 2a, Anna Hatlas i Julia Śleziak z 2b, Marcelina Hanzel z 2c oraz Łukasz Konkol z 2g. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy.
Archiwum - 2017-11-02 11:14:27
Czytaj dalej
KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI
W dniach 16 – 26 października 2017 r. zapraszamy do biblioteki szkolnej na KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI. Przyjdź i znajdź książkę dla siebie lub na prezent dla bliskiej osoby.
Archiwum - 2017-10-17 09:26:11
Czytaj dalej
PRZYSTANEK CZYTANIE
13 i 16 października 2017 r. na parterze szkoły, w ramach promocji czytelnictwa, zorganizowaliśmy kolejny PRZYSTANEK CZYTANIE. Można było zapoznać się z nowościami, które zostały zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz wypożyczyć interesującą książkę do domu.
Archiwum - 2017-10-16 08:37:49
Czytaj dalej
KSIĄŻKA NAS ŁĄCZY
„Książka nas łączy” – to hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z bogatą ofertą nowych książek, zakupionych do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W piątek 13 października 2017 r. w godz. 8:30-11:30 zagościmy na parterze szkoły w ramach promocji książki i czytelnictwa „PRZYSTANEK CZYTANIE”.
Archiwum - 2017-10-09 12:57:30
Czytaj dalej
WYBIERZ KSIĄŻKĘ
MOŻESZ MIEĆ WPŁYW NA TO, CO ZNAJDZIESZ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ!!! Pozyskaliśmy fundusze z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, które zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych (nie mogą to być podręczniki i ćwiczenia). Chcemy uwzględnić Wasze upodobania czytelnicze przy zakupie książek do biblioteki. Interesuje nas, jakich książek popularno-naukowych, nowości, beletrystyki, również audiobooków brakuje Wam w naszych zbiorach. Każdy uczeń oraz rodzic, nauczyciel, pracownik naszej szkoły może zgłosić swoje propozycje czytelnicze w bibliotece szkolnej. ZAPRASZAMY!!!
Archiwum - 2017-09-08 09:43:13
Czytaj dalej
KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW
6 i 7 września 2017 r. ( w środę i czwartek) w godz. 7:15-7:45 oraz 13:15-14:15 w auli naszej szkoły odbędzie się kiermasz używanych podręczników. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów.
Archiwum - 2017-09-04 13:45:11
Czytaj dalej
WAKACYJNY PRZYSTANEK CZYTANIE
Kontynuując promocję czytelnictwa i wypożyczanie książek na wakacje, biblioteka po raz pierwszy uruchomiła na parterze szkoły "PRZYSTANEK CZYTANIE". 14 czerwca 2017 r. każda osoba wchodząca do szkoły mogła zapoznać się z bogatą ofertą naszych nowości. Zachęciło to również wiele osób do odwiedzenia biblioteki i wyszukania książek dla siebie. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem. W tym dniu wypożyczono łącznie ponad 200 woluminów.
Archiwum - 2017-06-19 12:05:43
Czytaj dalej
PODSUMOWANIE ROCZNEJ PRACY WOLONTARIUSZY
W czerwcu odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym spotkania z pensjonariuszami Domu Spokojnej Starości oraz z dziećmi w Przedszkolu nr 4 w Cieszynie. Dzieci zostały obdarowane słodyczami i ze smutkiem pożegnały się z naszymi pogodnymi wolontariuszami na okres wakacji. W DSS-ie ostatnie spotkanie odbyło się w nieco mniejszym niż zazwyczaj gronie, ale przyjemna atmosfera nie opuściła nas nawet na chwilę. Po przeczytaniu kilku fragmentów książki "Cudowny chleb" autorstwa Józefa Ondrusza oraz krótkiej rozmowie pożegnaliśmy się z naszymi słuchaczami na najbliższe dwa miesiące, obiecując powrót we wrześniu.
Archiwum - 2017-06-18 21:49:48
Czytaj dalej
Z KSIĄŻKĄ NA WAKACJE
Od 19 czerwca 2017r. będzie możliwość wypożyczenia książek na wakacje. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia biblioteki szkolnej i wybrania dla siebie ciekawej literatury. Zachęcamy również do przeglądania katalogu internetowego biblioteki i rezerwowanie wybranych książek on-line.
Archiwum - 2017-06-06 10:39:50
Czytaj dalej
PROMUJEMY CZYTANIE
Młodzież z kilku klas naszej szkoły przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji promującej czytanie. 1 czerwca 2017 r. o godz. 10-tej uczniowie z całej Polski próbowali pobić rekord w czytaniu książek. W ubiegłym roku w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, którą organizuje redakcja czasopisma „Biblioteka w szkole”, wzięło udział ponad 430 tys. uczniów z całej Polski.
Archiwum - 2017-06-01 11:11:22
Czytaj dalej
BIBLIOTEKA MIEJSCEM TWÓRCZEGO DZIAŁANIA
24 kwietnia 2017 r. gościliśmy w naszej szkole uczniów klas gimnazjalnych. Biblioteka szkolna przygotowała na Dzień Otwarty wystawy m. in. prac plastycznych, najcenniejszych zbiorów biblioteki. Antonina Wróbel oraz Patrycja Wiercigroch dzieliły się z licznie przybyłą młodzieżą swoimi pasjami, zainteresowaniami, zachęcały przyszłych uczniów do czynnego uczestnictwa w życiu naszej biblioteki.
Archiwum - 2017-04-27 12:12:11
Czytaj dalej
MATURZYSTO - ZOSTAW SWÓJ ŚLAD
Zapraszamy uczniów klas trzecich do uczestnictwa w akcji "Maturzysto - zostaw swój ślad". Można przekazać w darze bibliotece szkolnej ciekawe książki o dowolnej tematyce (np. beletrystykę, popularno-naukowe, lektury, repetytoria) z dedykacją dla kolejnych czytelników.
Archiwum - 2017-04-06 13:20:10
Czytaj dalej
SPOTKANIE Z CYKLU - PASJE NASZYCH UCZNIÓW
29 marca 2017 r. w godzinach popołudniowych czytelnia biblioteki szkolnej zapełniła się młodzieżą, która wzięła udział w spotkaniu z Antoniną Wróbel z klasy 3A. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Pasje naszych uczniów”. Tosia wprowadziła nas w świat literatury, kultury i sztuki Ameryki Południowej i Łacińskiej. Prelekcja połączona była z wystawą, którą można oglądać w bibliotece do końca kwietnia. Na zakończenie został przeprowadzony quiz, którego zwycięzcami zostały Wioletta Sznapka, Natalia Wlach oraz Agnieszka Legierska z klasy 2A.
Archiwum - 2017-04-03 13:06:33
Czytaj dalej
SPOTKANIE Z MALARKĄ STEFANIĄ BOJDĄ
Biblioteka szkolna wspólnie z polonistką Anną Waszut była organizatorem spotkania z panią Stefanią Bojdą, wieloletnim pedagogiem naszej szkoły i uznaną malarką, które odbyło się 27 marca 2017 r. w auli naszej szkoły. W otoczeniu wspaniałych obrazów pani Stefanii wysłuchaliśmy programu poetycko-muzycznego przygotowanego przez uczennice z klasy 2A. W drugiej części spotkania pani Stefania podzieliła się z licznie zgromadzoną młodzieżą swoim doświadczeniem, w ciekawy sposób opowiedziała o inspiracjach, które czerpie z życia, z natury przy malowaniu swoich obrazów.
Archiwum - 2017-04-02 10:53:25
Czytaj dalej
KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI
W pierwszej połowie marca w bibliotece szkolnej uczniowie i nauczyciele mieli możliwość zamówienia ciekawych książek z różnych dziedzin wiedzy w atrakcyjnych cenach. Zakończenie kiermaszu taniej książki odbyło się na parterze szkoły 16 marca 2017 r. w połączeniu z kiermaszem kartek i ozdób Wielkanocnych.
Archiwum - 2017-03-20 13:20:33
Czytaj dalej
PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO
15 lutego 2017 r. w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste zakończenie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Literatura Henryka Sienkiewicza w oczach młodzieży”. W konkursie wzięło udział 35 uczniów z 8 szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu. I miejsce w kategorii: praca plastyczna w dowolnej technice - uzyskała Paulina Sikora z klasy 2F za pracę pt.: „Sachem w cyrku”. I miejsce w kategorii praca graficzna zajęła Klaudia Wilczek z ZSTiO w Skoczowie za pracę pt.: "Samotny latarnik? Samotny tułacz?" III miejsce w tej kategorii uzyskała Ksymena Pawłowska z klasy 3A za pracę pt.: „Śniący o Polsce” na podst. noweli „Latarnik”. Laureatami konkursu zostali również Jonatan Witoszek, Klaudia Wantulok, Martyna Lanc, Robert Worek, Paulina Piechaczek, Maria Mroziak - uczniowie innych szkół ponadgimnazjalnych.Wyróżnienia otrzymały: Dorota Brachaczek z kl. 2D za pracę pt. „Tchórzostwo despotycznego cesarza”, Anna Hatlas z kl. 2B za rysunek inspirowany powieścią „W pustyni i w puszczy”, pt. „Staś i Nel – troska, poświęcenie i przyjaźń” oraz Izabela Handzel i Agnieszka Żmija - uczennice okolicznych szkół naszego regionu.Gratulujemy laureatom! Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez licznych sponsorów, którym serdecznie dziękujemy! W uroczystości udział wzięli m. in. : Pani Lilla Salachna-Brzoza – członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego, Pani Maria Pindur – Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie oraz jurorzy: Pan Adam Molenda i Pani Aleksandra Mazur-Wilk – artyści plastycy. Literackie fragmenty tekstów Henryka Sienkiewicza, które były inspiracją do powstania prac plastycznych, zostały w piękny sposób zaprezentowane przez Martynę Miklusiak i Maksymiliana Dziergasa. Oprawę muzyczną przygotował zespół Unosonus w składzie: Sylwia Czerwińska, Marcin Bujok, Marzena Niemczyk, Oliwia Pajonk, Tomasz Roszkowski, Mariusz Bugała, Karolina Gawłowska – wokaliści oraz Natalia Pieszka – skrzypce, Anna Mszanik – flet poprzeczny, Wiktoria Budzińska – obój, Marcin Michalik – gitara, Robert Suchanek – gitara basowa, Jakub Pastuszka – perkusja, który wykonał kilka piosenek z filmów: „Ogniem i mieczem” oraz „Pan Wołodyjowski”. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w przygotowanie i przebieg tego wydarzenia. Olga Białoń, Bożena Michalik
Archiwum - 2017-02-17 11:07:40
Czytaj dalej
KONKURS PLASTYCZNY - LITERATURA SIENKIEWICZA W OBRAZIE
Zachęcamy wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów naszej szkoły do udziału w Międzyszkolnym Powiatowym Konkursie „Literatura Henryka Sienkiewicza w oczach młodzieży”. Tematem konkursu jest przedstawienie sceny z dowolnego tekstu literackiego Henryka Sienkiewicza w jednej z trzech kategorii: pracy plastycznej w dowolnej technice w formacie A3, pracy graficznej lub pracy przestrzennej.
Archiwum - 2017-01-23 14:35:17
Czytaj dalej
FERIE W KSIĄŻNICY CIESZYŃSKIEJ
Jak co roku, Książnica Cieszyńska zaprasza w czasie ferii zimowych na bezpłatne zajęcia, które będą się odbywać o godz. 11:00.
Archiwum - 2017-01-13 08:47:02
Czytaj dalej
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA
5 grudnia 2016 r. spotkaliśmy się w bibliotece szkolnej, aby wspólnie porozmawiać o wspaniałej idei pomocy innym. Wolontariat, w który angażuje się młodzież naszej szkoły przybiera różne formy.Zapraszamy do przeczytania wypowiedzi waszych koleżanek i kolegów.
Archiwum - 2016-12-16 11:14:47
Czytaj dalej
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY JUŻ ZA NAMI
Od października w bibliotece odbywały się warsztaty z rękodzieła, w których uczestniczyły uczennice naszej szkoły. Efektem spotkań były pięknie wykonane ozdoby świąteczne, które zostały przeznaczone na kiermasz zorganizowany przez bibliotekę i Radę Rodziców.
Archiwum - 2016-11-29 13:09:43
Czytaj dalej
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Z okazji obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy do naszej biblioteki na spotkania i wystawy związane z pasjami naszych nauczycieli. W poniedziałek 24 października 2016 r. o godz. 13.10 odbędzie się wernisaż wystawy prac pani Ilony Morcinek, która jest nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie w naszej szkole. Lubi dobrą książkę i wędrówki po górach. Kocha przyrodę, kwiaty – uprawia ogród, sadzi drzewka. Żadna roślinka nie ma przed nią tajemnic. Jest zapalonym pszczelarzem i o pszczołach wie prawie wszystko. W wolnych chwilach oddaje się haftowaniu i szydełkowaniu. Jest otwarta na różne nowości rękodzielnicze. W środę 26 października o godz. 12.25 zapraszamy na spotkanie z panią Joanną Gawlikowską, wieloletnią nauczycielką języka polskiego w naszej szkole. Poetka, autorka wielu książek, m.in. ,,Analizy lektur szkolnych”, ,,Przeboje prozy XX wieku”, ,,Antyk – Barok”. Członkini Sekcji Literackiej „Nawias” przy cieszyńskim oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego. W trakcie spotkania wspólnie będziemy zastanawiać się nad tym, co nas inspiruje do pisania wierszy.
Archiwum - 2016-10-20 12:39:07
Czytaj dalej
Biblioteka zaprasza – inwentaryzacja zakończona!
W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasłem bibliotecznego święta jest "Learn to Decode Your World" co oznacza "Ucz się, aby rozszyfrować swój świat". Do poznania świata, tego rzeczywistego i fantastycznego, są książki, dlatego zapraszamy wszystkich do odwiedzania biblioteki, wyszukiwania ciekawej literatury, wypożyczania czasopism, a przede wszystkim zachęcamy do czytania!
Archiwum - 2016-10-07 11:35:23
Czytaj dalej
Inwentaryzacja zbiorów
19 września 2016 r. w bibliotece rozpoczyna się inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych (skontrum). W czasie trwania skontrum (ok. 3 tygodnie) nie będzie możliwe wypożyczanie książek. W związku z tym prosimy o wypożyczenie potrzebnych lektur i innej literatury do piątku 16 września.
Archiwum - 2016-09-15 08:46:06
Czytaj dalej
BIBLIOTEKA PRZESTRZENIĄ DO DZIAŁANIA
Wzorem lat ubiegłych, nowy rok szkolny rozpoczynamy spotkaniami z uczniami, którzy chcą zaangażować się w różnorodną działalność kulturalną, społeczną lub artystyczną. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do biblioteki: - we wtorek 13 września o godz. 10:20 na spotkanie dla wolontariuszy - w czwartek 15 września o godz. 15:10 na spotkanie organizacyjne zespołu Unosonus - w piątek 16 września o godz. 10:20 na spotkanie Koła Przyjaciół Biblioteki - w poniedziałek 19 września o godz. 13:10 na spotkanie koła artystycznego (rękodzieło) Jeśli nie odpowiadają Ci podane terminy, skontaktuj się z nami w dowolnym czasie w bibliotece szkolnej. Czekamy na Was
Archiwum - 2016-09-13 11:08:13
Czytaj dalej
WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2016/2017
Nowy rok szkolny rozpoczynamy kiermaszem używanych podręczników, na który zapraszamy 6 i 7 września (wtorek, środa) w godz. 13:15-15:00 do auli (s. 22). Zachęcamy również do odwiedzania naszej biblioteki, wypożyczania książek, miłego spędzania czasu.
Archiwum - 2016-09-06 08:57:47
Czytaj dalej
"JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!"
10 czerwca 2016 r. na przerwie o godz. 10:20 spotkaliśmy się w auli naszej szkoły, aby wziąć udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytanie książek. Akcja miała na celu propagowanie czytelnictwa wśród młodych ludzi oraz próbę ustanowienia rekordu ilości uczniów czytających w jednym czasie w polskich szkołach.
Archiwum - 2016-06-16 09:30:03
Czytaj dalej
PROMUJEMY CZYTANIE!!!
10 czerwca 2016 r. o godz. 10:20 zapraszamy wszystkich zainteresowanych do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania książek w jednym momencie "Jak nie czytam, jak czytam", promującej czytelnictwo i biblioteki szkolne. Wypożycz książkę z biblioteki, lub zabierz z domu tę, którą aktualnie czytasz i przyjdź w piątek do auli na przerwie po trzeciej lekcji. Akcję organizuje redakcja czasopisma "Biblioteka w szkole". Celem akcji jest: - zwrócenie uwagi na diagnozowany przez Bibliotekę Narodową spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków, - promocja czytania i książek wśród uczniów, - inicjowanie mody na czytanie, - promocja biblioteki szkolnej oraz podkreślenie jej znaczenia dla edukacji czytelniczej, - promowanie czytania dla przyjemności, - podkreślenie konieczności tworzenia przez środowisko szkolne, władze lokalne i struktury państwa warunków do skutecznej edukacji czytelniczej w szkołach oraz ułatwiania uczniom dostępu do atrakcyjnej dla nich literatury.
Archiwum - 2016-06-07 08:48:00
Czytaj dalej
ZAPRASZAMY NA KIERMASZ
Zapraszamy wszystkich nauczycieli i uczniów do biblioteki szkolnej w dniach 10-20 maja 2016 r. na kiermasz taniej książki, który odbywa się w ramach Tygodnia Bibliotek. Można zakupić ciekawe albumy, literaturę młodzieżową oraz popularno-naukową w atrakcyjnych cenach.
Archiwum - 2016-05-12 07:54:47
Czytaj dalej
DZIEŃ OTWARTY W BIBLIOTECE
21 kwietnia 2016 r. gościliśmy w naszej szkole młodzież gimnazjalną ze szkół powiatu cieszyńskiego. "Biblioteka - przestrzenią do działania" - to prezentacja prac plastycznych naszych uczniów, występ szkolnego zespołu Unosonus, wystawa nowości wydawniczych "Książka czeka na Ciebie...", zapoznanie z działalnością naszej nowoczesnej biblioteki. Spotkanie zostało wzbogacone rosyjskimi "rozgovorkami" w ramach ścieżki językowej "Między nami Słowianami" przy herbatce z samowara i słodkich wypiekach.
Archiwum - 2016-04-26 09:29:42
Czytaj dalej
MATURZYSTO - ZOSTAW SWÓJ ŚLAD!
Kwiecień, to ostatni miesiąc nauki dla klas trzecich. W związku z tym zapraszamy uczniów kończących edukację w naszej szkole do uczestnictwa w akcji "Maturzysto - zostaw swój ślad". Można przekazać w darze bibliotece szkolnej ciekawe książki o dowolnej tematyce (np. beletrystykę, popularno-naukowe, lektury) z dedykacją dla kolejnych czytelników.
Archiwum - 2016-03-31 10:12:13
Czytaj dalej
POGADANKI O MUZYCE
Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich chętnych oraz dysponujących wolnym czasem na zajęcia muzyczne. Będziemy miło spędzać czas przy muzyce klasycznej, zapoznając się z twórczością i ciekawostkami z życia kompozytorów tworzących w różnych epokach. Zajęcia będą się odbywać w poniedziałki o godz. 14:20
Archiwum - 2016-03-02 08:31:58
Czytaj dalej
TWÓRCZO W KSIĄŻNICY
Pomimo trwających ferii zimowych, 23 lutego 2016 r., kilka osób z Koła Przyjaciół Biblioteki spędziło czas w Książnicy Cieszyńskiej, zgłębiając arkana kaligrafii. Prowadząca warsztaty, Anna Rusnok, zaprezentowała nam style i czcionki z różnych wieków, po czym używając pióra i tuszu ćwiczyliśmy piękne pisanie. Okazało się, że nie jest to takie proste, wymaga wiele uwagi i cierpliwości, ale wszyscy wspaniale sobie poradzili.
Archiwum - 2016-03-02 08:25:33
Czytaj dalej
Dzień św. Walentego w bibliotece
Miłym akcentem z okazji walentynek było wykonanie wiklinowych serc przez uczennice z klasy 1D - Aleksandrę Madzia, Patrycję Czakon, Agatę Kiełkowską. Każdy miał okazję nabyć takie serducho i podarować bliskiej osobie.
Archiwum - 2016-02-14 10:16:14
Czytaj dalej
Ferie zimowe w Książnicy Cieszyńskiej
Biblioteka szkolna, w ramach Koła Przyjaciół Biblioteki, organizuje w czasie ferii wyjścia do Książnicy Cieszyńskiej oraz Muzeum Drukarstwa. Wszystkich zainteresowanych proszę o zgłoszenie się do 5 lutego 2016 r. w bibliotece szkolnej. Harmonogram pokazów i warsztatów: 17.02.2016 (środa) – "Czym jest i czym zajmuje się Książnica Cieszyńska?" (prowadzenie Wojciech Święs)
Archiwum - 2016-02-01 09:23:36
Czytaj dalej
NASZA BIBLIOTEKA W SIECI!
Od Nowego Roku biblioteka szkolna dołączyła do grona użytkowników systemu MOL NET+. Oznacza to, oprócz wielu dodatkowych zalet w pracy biblioteki (dotychczas pracowaliśmy w systemie MOL OPTIVUM), dostęp do katalogu internetowego OPAC . Każdy użytkownik może komfortowo przeglądać i wypożyczać zbiory także na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu, że cały księgozbiór został skomputeryzowany, nasi czytelnicy mają możliwość surfowania po bogatych zbiorach również w zaciszu domowym. Mamy nadzieję, że zachęci to wszystkich w jeszcze większym stopniu do korzystania z naszej biblioteki. Zapraszamy!
Archiwum - 2016-01-11 09:16:52
Czytaj dalej
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
Od 7 grudnia 2015 r. w bibliotece można zakupić różne ozdoby świąteczne. Kiermasz zorganizowano w ramach akcji "Prezent pod choinkę dla biblioteki". Większość ozdób – to rękodzieło wykonane przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na zakup nowych książek.
Archiwum - 2015-12-08 09:11:37
Czytaj dalej
Zostań wolontariuszem!
W poniedziałek 7 grudnia 2015 r. o godz. 13:10, w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z okazji Dnia Wolontariusza. Marta Bylok i Kacper Brzuska przybliżyli wszystkim zainteresowanym działalność poszczególnych wolontariatów działających na terenie Cieszyna ( „Być razem", MOPS, i in. ) oraz charakter pracy wolontariusza.
Archiwum - 2015-12-02 14:07:53
Czytaj dalej
CZAS JEST WSZYSTKIM
W piątek 20 listopada 2015 r., w ramach Koła Przyjaciół Biblioteki wybraliśmy się do Książnicy Cieszyńskiej na wernisaż wystawy „“Czas jest wszystkim. Kalendarze w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej od XVI wieku po współczesność”. Ciekawostką był konkurs przeprowadzony przez organizatorów wystawy. Należało odpowiedzieć na pytania, które zostały umieszczone w gablotach wystawy. Jedną z nagród – kalendarz na 2016 rok udało się zdobyć Martynie Miklusiak z kl. 1G. Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć na stronie www. ox.pl, w dziale fotoreportaży.
Archiwum - 2015-11-23 12:30:43
Czytaj dalej
Spotkanie poetyckie w bibliotece
28 października 2015 r. o godz. 14:20 w bibliotece odbyło się spotkanie poetyckie z Joanną Surzycką, która prezentowała swoją twórczość literacką. Pani Surzycka przez wiele lat była związana z naszą szkołą, na początku jako uczennica, a potem polonistka.
Archiwum - 2015-10-30 09:15:34
Czytaj dalej
Kiermasz Taniej Książki
Zachęcamy wszystkich uczniów oraz nauczycieli do zapoznania się z ofertą książek w atrakcyjnych cenach, dostępnych w naszej bibliotece do połowy października.Można wybrać dla siebie repetytoria, niezbędniki dla maturzystów z różnych przedmiotów, beletrystykę, poradniki, atlasy, i in.Czekamy na Was!
Archiwum - 2015-10-07 10:44:11
Czytaj dalej
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Zapraszamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa i odwiedzania biblioteki.Przygotowaliśmy dla Was:- wystawę najcenniejszych książek ze zbiorów biblioteki- wystawę książek miniaturowych- wystawę prac plastycznych uczniów naszej szkoły (ciągle czekamy na Wasze prace)- konkurs "Warsztaty słowa", organizowany przez Fundację Wisławy Szymborskiej oraz Fundację PZU (szczegółowe informacje w bibliotece)- kiermasz taniej książki- spotkanie poetyckie z Joanną Surzycką (28 października 2015 r. o godz. 14:20) Od kilku lat kontynuowana jest akcja "Uwolnij książkę". Przed wejściem do biblioteki znajduje się stolik, gdzie można zostawić niepotrzebną książkę.
Archiwum - 2015-10-01 09:34:51
Czytaj dalej
TWÓRZ, OCENIAJ, INTERPRETUJ
Biblioteka szkolna zachęca uczniów do wzięcia udziału w konkursie "Warsztaty słowa", zorganizowanym przez Fundację Wisławy Szymborskiej oraz Fundację PZU.Kategorie prac konkursowych:1. Tekst krytyczny poświęcony dowolnemu poecie żyjącemu w XX wieku (praca indywidualna w formacie pdf - do 30. XI 2015)2. Plakat promujący czytelnictwo (praca indywidualna w formacie jpg - do 30. XI 2015)3. Fanpage prowadzony na Facebooku, poświęcony poezji XX wieku, dotyczący promocji czytania oraz analiz poetyckich (praca dla grup ; profil należy zgłosić do konkursu do 31 X 2015, prowadzić do 31. XII 2015).Do wygrania: czytniki e-booków Kindle, profesjonalne szkolenie w zakresie social media oraz bon na książki dla biblioteki.Więcej informacji można uzyskać w bibliotece szkolnej.
Archiwum - 2015-09-30 09:59:21
Czytaj dalej
DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ
W dniach 2-11 X 2015 r. w Cieszynie odbędą się DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ. Biblioteka szkolna planuje następujące wyjścia: 2 X (piątek) godz. 17.00 – Kościół Jezusowy w Cieszynie ,,PRZY SZABASOWYCH ŚWIECACH" - koncert muzyki żydowskiej. Wystapią: Orkiestra Kameralna i soliści pod dyr. Jean–Claude Hauptmanna. Wstęp wolny / koncert charytatywny / zbiórka dla Szpitala Śląskiego 5 X (poniedziałek) godz. 16.00 - Dom Narodowy w Cieszynie promocja książki Pawła Stanieczka „ARBEITSLAGER GOLLESCHAU – dzieje podobozu”. 6 X (wtorek) godz. 16.30 – Dom Narodowy w Cieszynie „WSZYSTKO CO CHCECIE WIEDZIEĆ O ŻYDACH, ALE BOICIE SIĘ ZAPYTAĆ" - wykład Aleksandry Karkowskiej-Rogińskiej połączony z warsztatem kulturowym. Co oznacza być Żydem? Czy chodzi jedynie o religię lub pochodzenie? Jakie najważniejsze zwyczaje wiążą się z żydowską kulturą? Co wyróżnia żydowski dom i jakie święta są w nim obchodzone? Poznamy podstawowe informacje dotyczące żydowskiej tożsamości... Wszystkich zainteresowanych wyjściem na w/w imprezy (jedną lub kilka) proszę o kontakt w naszej bibliotece do czwartku 1 października 2015 r.
Archiwum - 2015-09-28 10:13:58
Czytaj dalej
Spotkania w bibliotece
11 oraz 14 września 2015 r. w naszej bibliotece odbyły się spotkania dla uczniów, którzy chcą zaangażować się w różnorodną działalność biblioteki. Oto nasze propozycje: Koło Przyjaciół Biblioteki, które obejmuje:- miłośników książek (pisanie recenzji na temat przeczytanych książek i umieszczanie ich na stronie internetowej biblioteki, spotkania poetyckie, itp.)- warsztaty (wyjścia do Książnicy Cieszyńskiej, Biblioteki Miejskiej, Domu Narodowego na ciekawe warsztaty, prelekcje)- wolontariat (np. czytanie starszym ludziom w instytucjach).Działalność kulturalno-artystyczna biblioteki:- wystawy prac plastycznych uzdolnionych uczniów naszej szkoły- warsztaty artystyczne- zespół wokalno-instrumentalny UNOSONUS- organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi z naszego regionu (poetami, pisarzami, artystami).Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w naszych zajęciach. BIBLIOTEKA ZAPRASZA!!!!
Archiwum - 2015-09-15 08:54:14
Czytaj dalej
KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW
Zaczynamy nowy rok szkolny 2015/2016. Biblioteka zaprasza wszystkich uczniów na kiermasz używanych podręczników, który odbędzie się w piątek 4 września oraz w poniedziałek 7 września 2015 r., w godz. 13:10 - 15:15.
Archiwum - 2015-09-01 08:55:52
Czytaj dalej
Podsumowanie Ogólnopolskich Wyborów Książek
Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji wyborów książek, zorganizowanej przez redakcję czasopisma „Biblioteka w szkole” pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W dniach 9-10 marca 2015 r. w klasach zostały przeprowadzone wybory książek. Udział w przedsięwzięciu był dobrowolny. 277 uczniów wypełniło ankiety, podając tytuły najciekawszych książek przeczytanych w ostatnich dwóch latach. Nasza młodzież wskazała ponad 400 tytułów książek oraz cykli i serii wydawniczych. Najczęściej powtarzające się tytuły: "Igrzyska śmierci" – S. Collins – 18 razy "Gra o tron" – G. Martin – 15 razy "Cień wiatru", "Gwiazd naszych wina" oraz "Metro 2033" – po 10 razy Najpopularniejsi pisarze:N. Sparks – powtarzał się 32 razyE. L. James - 21 razy A. Sapkowski oraz S. King – po 19 razyJ. R. R. Tolkien – 14 razyP. Coelho – 13 razy Popularne cykle książek: „Szeptem” oraz „Niezgodna” – po 11 razyCykl „Jutro” – został wymieniony 9 razy Szczegółowe sprawozdanie z Ogólnopolskich Wyborów Książek zostało przesłane do organizatorów akcji. Wśród uczestników przedsięwzięcia zostaną rozlosowane nagrody, m. in. fundusze na zakup nowych książek. Z niecierpliwością czekamy na losowanie. Przeprowadzone wybory udowodniły, że młodzież lubi czytać literaturę o różnej tematyce. Dlatego inwestowanie w zakup nowych książek zawsze będzie inwestycją w rozwój czytelnictwa, a co za tym idzie, wiedzy uczniów.
Archiwum - 2015-03-31 09:11:47
Czytaj dalej
Maturzysto - zostaw swój ślad
Zapraszamy uczniów klas trzecich do włączenia się w coroczną akcję "Maturzysto - zostaw swój ślad".Ciekawe książki o dowolnej tematyce (beletrystykę, popularno-naukowe) lub lektury, z dedykacją dla czytelników, można przekazać w darze bibliotece szkolnej.
Archiwum - 2015-03-23 11:31:41
Czytaj dalej
Ogólnopolskie Wybory Książek
Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskich Wyborach Książek, zorganizowanych przez redakcję "Biblioteki w szkole" pod patronatem Minister Edukacji Narodowej. Akcja skierowana jest do dzieci i młodzieży na terenie całego kraju. W naszej szkole Wybory Książek zostaną przeprowadzone od 9 - 13 marca 2015 r.. Uczniowie bedą mieli możliwość wypełnienia karty wyborczej z tytułami (od 1 do 3) najciekawszych książek, które ostatnio czytali. Wykaz zbiorczy wskazanych tytułów, pokazujący faktyczne zainteresowania czytelnicze uczniów, zostanie przesłany do organizatora akcji. Celem przedsięwzięcia jest: 1. Poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów. 2. Dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań czytelniczych uczniów. 3. Promocja czytelnictwa. 4. Promocja bibliotek szkolnych w środowisku szkolnym. 5. Kształtowanie postaw obywatelskich. 6. Popularyzacja zasad wyborów.
Archiwum - 2015-02-24 11:32:41
Czytaj dalej
Biblioteka zaprasza na spotkania
W czasie nadchodzących ferii zimowych można skorzystać z propozycji, które oferuje Książnica Cieszyńska, Biblioteka Miejska w Cieszynie oraz Dom Narodowy. W Domu Narodowym 2 lutego 2015 r. o godz 17.00 odbędzie się promocja filmu i publikacji Gustawa Szepke i Pawła Stanieczka "Dopisani do listy Schindlera" (w 70 rocznicę wyzwolenia Komando Golleschau – podobozu KL Auschwitz III).Książnica Cieszyńska zaprasza wszystkich zainteresowanych, szczególnie zaś młodzież gimnazjalną i licealną do udziału w pokazach i warsztatach poświęconych dziejom książki, kulturze piśmienniczej i historii Śląska Cieszyńskiego. Zajęcia ilustrowane pokazami zabytkowych rękopisów i druków, wzbogacone multimedialnymi prezentacjami oraz nauką praktycznego korzystania ze zbiorów biblioteki, odbywać się będą w dniach 04-13 lutego 2015 r. w siedzibie Książnicy Cieszyńskiej, przy ul. Menniczej 46 w Cieszynie. Udział w pokazach i warsztatach jest bezpłatny. Program zajęć dostępny pod adresem: http://www.kc-cieszyn.pl/index.php/news,179/Biblioteka Miejska Biblioteka Miejska w Cieszynie, wraz z działającą w jej ramach Pracownią Multimedialną „YOURmedi@TWOJEmedia”, zapraszają na „Warsztaty Taniego Podróżowania, czyli – czy luksus musi być drogi?”. Poprowadzi je Andrzej Pietrzyk – geograf i podróżnik, a zarazem pilot wycieczek.Spotkania odbędą się 4 i 6 lutego, będzie można dowiedzieć się między innymi wielu ciekawych informacji na temat latania za 1 grosz, cybernetycznego autostopu czy podróżowania za pomocą kolei. 11 i 13 lutego biblioteka zaprasza na drugą część. Wówczas prelegent opowie o samym pobycie w wymarzonym miejscu i udzieli odpowiedzi między innymi na takie pytania, jak: „Czy trzeba spać w hotelach?”, „Ktoś mnie oprowadzi?” oraz „Jak się najeść i nie zbankrutować?”. Spotkania rozpoczną się o godz. 13.00 w sali konferencyjnej biblioteki na II piętrze. Wstęp wolny!
Archiwum - 2015-01-29 13:15:11
Czytaj dalej
Kiermasz dla maturzystów
We wtorek, 2 grudnia 2014 r. w godz. 12:00 - 16:00, w sali nr 2, odbędzie się kiermasz zorganizowany przez Wydawnictwo WSiP. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną dla trzecioklasistów ofertą. Będzie możliwość zakupu repetytoriów maturalnych z poszczególnych przedmiotów.
Archiwum - 2014-12-01 11:57:38
Czytaj dalej
Kiermasz taniej książki
Zapraszamy nauczycieli i uczniów do biblioteki szkolnej na kiermasz zorganizowany przy współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki - Tuliszków. Do końca października 2014 r. można zapoznać się z zawartością paczki pokazowej, w której można znaleźć literaturę dla młodzieży, lektury, książki dla maturzystów, słowniki, poradniki w promocyjnych cenach.
Archiwum - 2014-10-20 11:47:31
Czytaj dalej
Październik - miesiącem bibliotek szkolnych
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy wszystkich do naszej biblioteki na kiermasz używanych książek. Hasło obchodów w tym roku brzmi:"kto czyta książki, ten żyje podwójnie".
Archiwum - 2014-10-03 11:27:01
Czytaj dalej
Rok szkolny 2014/2015 rozpoczęty
W pierwszej połowie września zostały przeprowadzone lekcje biblioteczne. Uczniowie klas pierwszych odwiedzili naszą bibliotekę, zapoznali się z regulaminem, bogatą ofertą ciekawej literatury, czasopism, lektur szkolnych, rozmieszczeniem książek na półkach (UKD) oraz z katalogiem komputerowym zbiorów. W każdej pierwszej klasie zostali wybrani łącznicy, którzy będą odpowiedzialni za komunikację między biblioteką, a poszczególnymi nauczycielami na lekcjach. Zapraszamy wszystkich do spędzania czasu w czytelni, w centrum multimedialnym i do aktywnego uczestnictwa w życiu naszej biblioteki.
Archiwum - 2014-09-25 09:49:27
Czytaj dalej
UWAGA!
W związku z inwentaryzacją zbiorów (skontrum) biblioteka szkolna jest nieczynna do odwołania.
Archiwum - 2014-05-16 10:30:49
Czytaj dalej
Uwaga! Inwentaryzacja zbiorów w bibliotece szkolne
W związku z inwentaryzacją zbiorów bibliotecznych (skontrum), która rozpocznie się w maju 2014 r., prosimy nauczycieli oraz uczniów o wypożyczenie wszystkich potrzebnych lektur oraz innej literatury najpóźniej do końca kwietnia 2014 r.
Archiwum - 2014-04-25 09:28:09
Czytaj dalej
UWAGA!!! Remont biblioteki miejskiej !!!
Biblioteka Miejska w Cieszynie prosi o przekazanie uczniom (szczególnie maturzystom) informacji
Archiwum - 2014-01-10 12:08:46
Czytaj dalej
Zapraszamy na kiermasz!
Zapraszamy uczniów i nauczycieli do zapoznania się z ofertą Księgarni i Hurtowni Taniej Książki Tuliszków. W naszej bibliotece można zamówić informatory i repetytoria maturalne w atrakcyjnych cenach. Kiermasz będzie trwał do 6 grudnia 2013 r.
Archiwum - 2013-12-05 18:01:47
Czytaj dalej
Uwolnij książkę
Zapraszamy nauczycieli i uczniów do wzięcia udziału w akcji uwalniania książek – bookcrossing, która rusza po raz kolejny od października 2013 r. w naszej bibliotece. Idea bookcrossingu polega na promowaniu czytelnictwa poza biblioteką, dzieleniu się dawno przeczytanymi książkami, które zalegają na domowych półkach. Takie książki można uwolnić, czyli zostawić w wyznaczonym miejscu – na stoliku przed wejściem do biblioteki szkolnej. Można również zabrać książkę, którą chcesz przeczytać. Zachęcamy do rejestrowania uwalnianych książek w serwisie Bookcrossing.com. Zajmie to tylko chwilę, a dzięki temu promujesz ideę uwalniania książek, umożliwiasz śledzenie losu uwolnionej książki oraz zachęcasz znalazcę książki, aby po przeczytaniu przekazał ją dalej.
Archiwum - 2013-10-14 07:25:26
Czytaj dalej
Biblioteczny konkurs na recenzję książki
W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na najciekawszą recenzję przeczytanej książki. Prace konkursowe należy składać w bibliotece szkolnej do 31 października 2013 r. Dla autorów najlepszych recenzji przygotowano nagrody. Organizatorzy: Olga Białoń, Wiesława Steczko-Róg
Archiwum - 2013-10-13 19:32:40
Czytaj dalej
STOP LIKWIDACJI BIBLIOTEK
Zachęcamy do odwiedzenia strony stoplikwidacjibibliotek.pl i zapoznania się z listem otwartym do ministra Michała Boniego w obronie bibliotek szkolnych. Z treścią listu można się także zapoznać w naszej bibliotece.
Archiwum - 2013-05-28 18:38:40
Czytaj dalej
Godziny otwarcia biblioteki
Poniedziałek 7:30-15:00 Wtorek 7:30-15:00 Środa 7:30-16:15 Czwartek 8:00-17:15 Piątek 7:00-15:15
Archiwum - 2013-02-05 19:35:39
Czytaj dalej
Rok Juliana Tuwima
Błyskotliwe i wesołe wiersze dla dzieci: „Lokomotywa”, „Pan Hilary”, „Ptasie radio” czy „Słoń Trąbalski” najbardziej kojarzą nam się z tym poetą. I nic w tym dziwnego. Bowiem w każdym niemal domu znajduje się książka z tymi wierszami, a ich wesołe i niezapomniane rymy większości z nas wielokrotnie przywracały dobry humor i wesoły nastrój.
Archiwum - 2013-02-05 19:30:24
Czytaj dalej
ROK 2012 ROKIEM JANUSZA KORCZAKA
"Dobry wychowawca,który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje-przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil."
Archiwum - 2012-12-31 00:00:00
Czytaj dalej
Październik miesiącem bibliotek szkolnych
W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych pod hasłem "Biblioteki szkolne- klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości" 16 października 2012 r. o godzinie 10.20 zapraszamy na spotkanie łączników bibliotecznych , członków Koła Miłośników Książki oraz wszystkich zainteresowanych. Na terenie biblioteki będzie prowadzona akcja "Uwolnij książkę ". Zachęcamy do aktywnego udziału
Archiwum - 2012-10-15 11:08:27
Czytaj dalej
Poznaj zabytkowe biblioteki Cieszyna
29 września 2012r. (sobota) w godz.14:00-17:00 odbędzie się wycieczka "Szlakiem zabytkowych bibliotek Cieszyna", organizowana w ramach "cieszyńskiej Trówły". Zainteresowanych zapraszamy do czwartku, 27 września, do biblioteki szkolnej, w celu ustalenia szczegółów wyjścia.
Archiwum - 2012-09-19 14:28:32
Czytaj dalej
Statystyki
Statystyki klasowe Najlepsi czytelnicy ( 1 semestr) Dzienne i miesięczne statystyki odwiedzin i wypożyczeń( 1 semestr) Ilość wypożyczeń w poszczególnych poziomach klas
Archiwum - 2012-02-22 17:36:56
Czytaj dalej
PAŹDZIERNIK - MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship). Dotychczas było obchodzone co roku w czwarty poniedziałek października.
Archiwum - 2011-10-16 16:36:04
Czytaj dalej
Spotkanie z profesorem Miodkiem
Spotkanie odbyło się dnia 20 września 2011 roku w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Profesor Jan Miodek jest dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, a także autorem książek m.in.: „ABC polszczyzny”, „Duży Miodek”, „Słownik ojczyzny polszczyzny”.
Archiwum - 2011-09-20 16:38:20
Czytaj dalej
Szlakiem bibliotek.
W sobotę, 17 września, w ramach imprezy "Skarby z cieszyńskiej trówły", uczniowie klasy 3a oraz nauczyciele bibliotekarze wzięli udział w wycieczce "Szlakiem cieszyńskich archiwów i bibliotek zabytkowych".
Archiwum - 2011-09-17 16:40:47
Czytaj dalej

Projekt: mgr Tadeusz Gajdzica e-mail:tadeusz.gajdzica@poczta.internetdsl.pl